Program informacyjny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Program informacyjnygatunek programu telewizyjnego, którego głównym celem jest przedstawienie bieżących wydarzeń, najczęściej politycznych i społecznych, ale także m.in. kulturalnych, sportowych, ekonomicznych oraz prognozy pogody, które zazwyczaj prezentowane są w odrębnych wyspecjalizowanych serwisach prezentowanych po właściwym programie (najczęściej są emitowane po głównym wydaniu). Programy takie emitowane są zazwyczaj kilka razy dziennie, trwają od 5 do 60 minut. Główne wydania (najdłuższe) pojawiają się w telewizji wieczorem, zazwyczaj między 18 a 22, i stanowią podsumowanie wydarzeń z danego dnia. Coraz częściej programy informacyjne nadawane są z newsroomów, a rzadziej z osobnego studia.

Zadaniem tego typu programów jest przede wszystkim przedstawienie czystych faktów. W wielu z nich pojawiają się jednak także komentarze autorskie, niekiedy ilustrowane materiałem filmowym. Stosunkowo rzadko pojawiają się w nich wywiady ze znanymi osobami czy ekspertami (zobacz: program publicystyczny, talk-show). Generalną zasadą programów tego typu jest wyraźne oddzielenie informacji od komentarza; łączenie "jednym tchem" mówienia o faktach i wyrażania o nich opinii (choćby to była tylko mimika lub intonacja głosu) jest nieetyczne; widz powinien sam sobie wyrobić stosunek do rzeczywistości, bez żadnych sugestii ze strony dziennikarza.

Stacje telewizyjne nadające programy informacyjne całą dobę to telewizje informacyjne (np. Euronews, TVN24, CNN, BBC World, RT, Polsat News, TVP Info).

Programy informacyjne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Obecnie największą oglądalnością z polskich programów informacyjnych cieszą się: Wiadomości, Teleexpress w TVP1, Panorama w TVP2, Serwis Info w TVP Info; Fakty w TVN; Poranek TVN24, Serwis informacyjny TVN24 w TVN24; Serwis Informacyjny w TVN24 Biznes i Świat; Wydarzenia w Polsacie i Informacje w Polsat News. Swoje programy informacyjne nadają także ośrodki regionalne TVP. Najstarszym z nich, i zarazem najstarszym nadawanym do dziś programem informacyjnym w Polsce jest regionalny Telewizyjny Kurier Warszawski, emitowany obecnie przez TVP Warszawa od 9 listopada 1958 roku. Natomiast najstarszym nadawanym do dziś ogólnopolskim programem informacyjnym jest Teleexpress, emitowany od 26 czerwca 1986 roku.

Wybrane programy informacyjne za granicą Polski[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]