Projekt budowlany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projekt budowlany – opracowanie będące podstawą do realizacji projektu o tej samej nazwie, które należy zatwierdzić prawnie. Jest niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę obiektów budowlanych będących podstawą jego wszczęcia. Projekt budowlany w sensie niematerialnym to projekt całej inwestycji budowlanej. Projekt budowlany dotyczy całego procesu budowlanego, a nie tylko procesu budowy, która może w takim projekcie nie zaistnieć.

Projekt budowlany powinien być sporządzony zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Projekt budowlany powinien zawierać:

Projekt wykonawczy sporządzany jest dla dużych lub nietypowych przedsięwzięć budowlanych. Projekt ten pozwala na uszczegółowienie informacji zawartych w projekcie budowlanym. W przypadku istotnych zmian powstałych na etapie projektowania szczegółowego wymagane jest stworzenie projektu zamiennego i uzyskanie ponownego pozwolenia na budowę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dz. U. z 1994 r. Nr 89, poz. 414 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
  • Aleksander Krupa. Projekt Budowlany a projekt wykonawczy – cz. I. „Inżynier budownictwa”. 10 (88), s. 20-23, 2011. Warszawa: Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa sp. z o.o.. ISSN 1732-3428. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]