Projektowanie interakcji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projektowanie interakcji (ang. Interaction Design, w skrócie IxD lub IaD) – dziedzina zajmująca się projektowaniem funkcjonalnym systemów, przede wszystkim informatycznych (oprogramowanie oraz interfejsy fizycznych urządzeń elektronicznych), choć może dotyczyć także planowania usług czy procesów w organizacji. Pojęcie to zostało po raz pierwszy wprowadzone przez Billa Moggridge'a w latach 80. XX wieku.

Projektanci interakcji określają jak ma przebiegać interakcja systemu (produktu interaktywnego) z jego użytkownikami. Projektowanie interakcji zajmuje się odpowiedzą na dwa pytania:

Celem pracy projektantów interakcji jest stworzenie produktu, który będzie dobrze spełniał zarówno cele biznesowe jak i cele użytkowników, będzie dla nich atrakcyjny i użyteczny (dobre user experience).

Projektanci interakcji często wykorzystują badania z udziałem użytkowników końcowych do zbierania informacji o wymaganiach i potrzebach konsumentów oraz do ewaluacji użyteczności projektu. Metodykę projektowania interakcji, w której użytkownicy są od początku angażowani w proces przygotowania produktu, nazywa się projektowaniem zorientowanym na użytkownika.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Designing Interactions" Bill Moggridge
  • "About Face 3: The Essentials of Interaction Design" Alan Cooper
  • "The Inmates Are Running the Asylum: Why High Tech Products Drive Us Crazy and How To Restore The Sanity" Alan Cooper (polskie wydanie: "Wariaci rządzą domem wariatów: dlaczego produkty wysokich technologii doprowadzają nas do szaleństwa i co zrobić, żeby tego uniknąć")
  • "The Design of Everyday Things" Donald A. Norman

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]