Propaganda homoseksualna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Propaganda homoseksualna ("homopropaganda", "propagowanie homoseksualizmu") – niektóre działania podejmowane przez środowiska homoseksualne bądź LGBT zmierzające do zdobycia społecznej akceptacji dla zachowań homoseksualnych oraz poparcia ich roszczeń i postulatów[potrzebne źródło]. Według stosujących to określenie przykładami takich działań jest Marsz Tolerancji[1], akcja Niech nas zobaczą[2] i inne działania zmierzające m.in. do przyznania parom jednopłciowym podobnych lub tych samych uprawnień, jakie przysługują małżeństwom, czy też pokazywanie w mediach takich związków[3][4].

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Polska[edytuj | edytuj kod]

13 marca 2007 ówczesny wiceminister oświaty Mirosław Orzechowski poinformował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje projekt zakazujący propagowania homoseksualizmu i innych zboczeń w placówkach edukacyjnych[5]. Dwa dni później na antenie radia Tok FM zapowiedział zwolnienia z pracy nauczycieli, którzy ujawnią, że są osobami homoseksualnymi[6]. W reakcji na zapowiedzi wiceministra wiele organizacji wystosowało protesty (między innymi: ZNP[7], Rzecznik Praw Obywatelskich[8], SLD[9], KPH i Lambda Warszawa[10], Amnesty International[11]).

16 maja 2007 roku ówczesny minister oświaty Roman Giertych przedstawił projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w którym został zawarty zapis o "zakazie propagowania homoseksualizmu"[12]. Zgodnie z deklaracją autorów, celem ustawy ma być uchronienie polskiego systemu oświaty przed treściami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i moralnemu dzieci i młodzieży. Proponowane zmiany polegają na wprowadzeniu do ustawy o systemie oświaty zapisu[13]:

Szkoła i placówka jest zobowiązana do realizowania procesu dydaktycznego, opiekuńczego i wychowawczego w sposób zapewniający ochronę uczniów przed treściami zagrażającymi ich prawidłowemu rozwojowi psychicznemu i moralnemu, w szczególności przed treściami:

 • propagującymi brutalność przemoc, nienawiść i dyskryminację;
 • pornograficznymi;
 • propagującymi zachowania naruszające normy obyczajowe;
 • godzącymi w zasadę ochrony małżeństwa i rodziny, w tym poprzez propagowanie homoseksualizmu;.

Zdaniem Romana Giertycha

Quote-alpha.png
"Propaganda homoseksualna powinna być wyeliminowana z systemu oświaty. Ta ustawa nie ma na celu dyskryminowania kogokolwiek, lecz ma jedynie uchronić dzieci i młodzież przed propagandą zjawiska, które godzi w małżeństwo, rodzinę i podważa obowiązek szkoły przygotowania dzieci i młodzieży do wypełniania w życiu dorosłym obowiązków rodzinnych i obywatelskich. Szkoła, jako miejsce służące wychowaniu młodego człowieka do życia w rodzinie nie może propagować zjawisk, obyczajów, przekonań, kultur, które podważają znaczenie małżeństwa i rodziny"[14]

Jednocześnie podczas zwołanej konferencji przedstawiającej projekt ustawy przyrównał osoby homoseksualne do faszystów i komunistów i jak stwierdził istotą projektu jest to, by organizacje zajmujące się propagowaniem homoseksualizmu nie miały wstępu do szkół[15].

W marcu 2007 firma PBS przeprowadziła sondaż[16], w którym pytano czy respondenci zgadzają się z poglądami ministra Giertycha:

 • "W Europie narasta propaganda homoseksualna, dociera do coraz młodszych dzieci i osłabia rodzinę": 40% zgodziło się ("zdecydowanie" lub "raczej"), nie zgodziło się 56%;
 • "Trzeba ograniczyć propagandę homoseksualną, aby dzieci nie miały niewłaściwego spojrzenia na rodzinę": 51% zgodziło się; nie zgodziło się 44% ;
 • "Homoseksualizm to dewiacja, nie możemy w nauczaniu młodzieży propagować jako normalnych związków pomiędzy osobami tej samej płci, gdyż obiektywnie są one odchyleniami od prawa naturalnego": 44% zgodziło się, nie zgodziło się 52%.

Rosja[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2014 roku w wyszukiwarce Google pojawiła się grafika, którą interpretowano jako protest środowisk LGBT przeciwko rosyjskiemu rządowi, który chroni prawnie obywateli tego kraju przed "homopropagandą"[17].

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Część z około 50 uczniów z trzech szkół w Sacramento w Kalifornii zostało zawieszonych w prawach ucznia za umieszczenie na swoich koszulkach haseł anty-homoseksualnych typu Be happy – Not gay (jest to przykład gry słów, ponieważ angielskie słowo "gay" oznacza jednocześnie "radosny" (patrz Enola Gay) jak i "gej", zatem przesłanie koszulki jest dwuznaczne – jednocześnie "Bądź szczęśliwy, a nie (tylko) wesoły" jak i "Bądź szczęśliwy, a nie bądź gejem"), Homosexuality is a Sin ("homoseksualizm to grzech"), No Perversion in Our Schools ("precz z perwersją w naszych szkołach") w czasie Dnia Milczenia – corocznego wydarzenia organizowanego przez szkoły w USA[18][19]. Według organizatorów Dzień Milczenia jest zwróceniem uwagi na problem „nękania i dyskryminacji” osób LGBT w szkołach[20].

W lipcu 2012 homoseksualna, 33-letnia aktywistka z Nebraski Charlie Rogers upozorowała homofobiczny atak na siebie okaleczając się przez wycięcie krzyża na klatce piersiowej. Według policji uczyniła to by zwrócić uwagę na tematykę dyskryminacji osób homoseksualnych, w tamtym czasie omawianą przez lokalne władze[21].

W 2014 roku w telewizji Cartoon Network przeznaczonej głównie dla dzieci pokazano odcinek serialu animowanego "Clarence", ze sceną pocałunku dwóch mężczyzn w restauracji[22][23]

Włochy[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku, włoski polityk Rocco Buttiglione ubiegał się o stanowisko komisarza do spraw sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa. Kiedy jego kandydatura została odrzucona przez komisję do spraw swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego z powodu dyskryminacji, jakiej zdaniem deputowanych Buttiglione dopuścił się nazywając homoseksualizm grzechem i nieładem moralnym[24]. W środowiskach katolickich zostało to uznane za atak lobby homoseksualnego[25] i przejaw propagowania homoideologii[26].

W 2011 roku władze miejskie Mediolanu zadeklarowały wprowadzenie do przedszkoli książki dla dzieci opisującej "różne modele współczesnej rodziny" i "uczulającą na problemy dyskryminacji i homofobii"[27].

W 2014 roku członkowie włoskiej organizacji gejowskiej Arcigay rozdawali uczniom szkoły średniej ulotki, które zawierały informacje na temat bezpiecznego homoseksualnego seksu oralnego i analnego oraz dotyczące bezpiecznego użytkowania zabawek erotycznych i ochrony przed chorobami wenerycznymi (WZW typu B). Broszury otrzymali uczniowie w ramach zajęć na temat znęcania się nad osobami homoseksualnymi, zawierały także informacje o szczepieniach, możliwych chorobach oraz objaśnienie posługiwania się prezerwatywami[28].

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2014 roku brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May ujawniła nowe rozporządzenie kodyfikujące m.in. tzw. zachowania ekstremistyczne. Wymienione w dokumencie zachowania obejmują krytykę małżeństw jednopłciowych oraz Szariatu. Rozporządzenie ma pozwolić sędziom na wydawanie osobom podejrzanym o "ekstremizm" zakazu pojawiania się w mediach, brania udział w protestach, a nawet publikowania wpisów w mediach społecznościowych[29]

Krytyka wyrażenia[edytuj | edytuj kod]

Organizacje międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

19 marca 2007 Human Rights Watch wydała oświadczenie wzywające polskie władze do zatrzymania prac nad proponowaną ustawą, poszanowania w szkolnictwie praw środowisk LGBT i odcięcia się od retoryki, która nawołuje do dyskryminacji i promuje nienawiść a także do promowania równości bez względu na płeć bądź orientację seksualną. Jak stwierdza organizacja, ustawa jest cenzurą wszelkiej dyskusji na temat homoseksualizmu w szkołach i innych instytucjach edukacyjnych, jednocześnie nazywając ustawę homofobiczną[30].

26 kwietnia 2007 roku Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie homofobii w Europie, w której 12 na 18 punktów dotyczyło Polski, w tym jeden dotyczył zapowiedzi zmian w prawie proponowanych przez Ministerstwo Edukacji. Wezwał władze polskie do publicznego potępienia oświadczeń osób publicznych wzywających do dyskryminacji i nienawiści ze względu na orientację seksualną i do zastosowania środków przeciwko tego rodzaju wystąpieniom [31].

Działacze społeczni[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem Agnieszki Graff propaganda homoseksualna, promocja homoseksualizmu czy homoseksualne lobby są pojęciami przejętymi od amerykańskich fundamentalistów i stanowią ideologiczne zaklęcia, które słychać w tzw. megakościołach, gdzie prawa mniejszości seksualnych przedstawia się jako źródło wszelkiego zła. Dalej autorka powtarza za Kingą Dunin, że słowo "propaganda" użyte w tym kontekście, zbliżone jest do sposobu użycia terminu "syjonista", jakim określało się polskich Żydów w czasie antysemickiej nagonki w 1968 w PRL. Taki sposób prowadzenia dyskursu publicznego pozwala skryć się za parawanem alibi, że nie atakuje się ludzi, a jedynie domniemane poglądy przez nich wyznawane. Umożliwia to zastosowanie uczucia wyższości moralnej wynikającego z poczucia zagrożenia wobec tych domniemanych poglądów i przyświecających im ukrytych celów[32].

Naukowcy[edytuj | edytuj kod]

Seksuolog, prof. Zbigniew Izdebski uważa, że "zakazywanie propagandy homoseksualnej" spowoduje, że w szkołach przestanie mówić się o homoseksualizmie, co byłoby poważnym naruszeniem prawa do edukacji Jednocześnie dodaje, że Nauka wyróżnia trzy orientacje seksualne: homo, hetero, i biseksualną i stoi między nimi znak równości. O tym trzeba mówić w szkołach[33].

Przypisy

 1. Giertych: wydanie zgody na "Marsz Równości" to błąd władz miasta i województwa
 2. Newsweek Polska 40/2005 (9 października 2005 – ukazał się 3 października), s. 25bc "Rozmowa z Kazimierzem Marcinkiewiczem"
 3. "Propaganda homoseksualna w telewizji publicznej byłaby bezprawna" – Wiadomości – WP.PL
 4. Stop gejom w szkołach i TVP – Wydarzenia – Dziennik.pl
 5. Orzechowski: Kara za homoseksualizm i inne zboczenia
 6. Krytyka Polityczna
 7. Zwiazek Nauczycielstwa Polskiego:: Strona główna :: Bieżąca działalność :: Aktualności :: Skandaliczna wypowiedź wiceministra o gejach
 8. Rzecznik Praw Obywatelskich
 9. SLD domaga się odwołania Orzechowskiego – Fakty w INTERIA.PL
 10. Oswiadczenie w sprawie MEN. www.kampania.org.pl, 15 marca 2007. [dostęp 8 grudnia 2010].
 11. Amnesty International Polska: Polska: Proponowana ustawa naruszałaby prawa uczniów i nauczycieli oraz wzmacniała homofobię
 12. http://www.innastrona.pl/news_pokaz.phtml?nID=3364 "Propagowanie" homoseksualizmu w ustawie Giertycha
 13. Ministerstwo Edukacji Narodowej
 14. Aspekt Polski –
  Przeciw propagandzie homoseksualnej w szkole
 15. Giertych: Homoseksualiści jak faszyści
 16. PBS: Wystąpienie min. Giertycha na spotkaniu ministrów edukacji państw UE; telefoniczny sondaż na 500-osobowej próbie respondentów reprezentatywnej dla dorosłej ludności Polski
 17. http://time.com/5206/google-gay-rights-sochi-olympic-doodle/
 18. Calif. students pay price for refusing to observe pro-homosexual 'Day of Silence' (ang.)
 19. Talk To Action | The Day of Silence Opposed in Sacramento
 20. http://www.dayofsilence.org (ang.)
 21. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2311430/Charlie-Rogers-Lesbian-ex-basketball-star-jailed-claiming-attacked-masked-men-carved-anti-gay-slurs-skin.html
 22. http://wpolityce.pl/media/220142-szok-para-gejowska-w-kreskowce-znanej-dzieciecej-telewizji
 23. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2811728/Cartoon-Network-backs-showing-onscreen-gay-kiss.html
 24. Rząd wycofał kandydaturę Rocco Buttglione na komisarza UE – Wiadomości – WP.PL
 25. Civitas
 26. Homoideologia wiara.pl [dostęp 23-05-2010]
 27. http://www.rp.pl/artykul/713325.html
 28. Homosexual group gives high school students ‘Gay P0rn’ pamphlet at anti-bullying rally. The PCMD Gazette, 6 maja 2014. [dostęp 4 września 2014].
 29. http://www.telegraph.co.uk/news/politics/11202290/Sharia-law-or-gay-marriage-critics-would-be-branded-extremists-under-Tory-plans-atheists-and-Christians-warn.html
 30. Polska: cenzura w szkolnictwie zagraża podstawowym prawom człowieka
 31. Rezolucja PE w sprawie homofobii w Europie. W: Gazeta.pl [on-line]. 26 kwietnia 2007. [dostęp 23 maja 2010].
 32. Konkurs na Antysłowo IV RP. „Polityka”. 22 (2606), s. 18-19, 2007-06-02 (pol.). [dostęp 2010-09-24]. 
 33. Tygodnik Społeczno Oświatowy Głos Nauczycielski – Dziennik: Roman Giertych zakazuje propagandy homoseksualnej w szkołach