Prosna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy rzeki. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Prosna
Prosna
Prosna w Kaliszu, most św. Wojciecha
Lokalizacja Europa
 Polska
Źródło Wolęcin
272,0 m n.p.m.
Ujście Warta
Modlica
70,0 m n.p.m.
Długość 216,8 km
Powierzchnia zlewni 4 924,7 km²
Największe dopływy Ołobok, Swędrnia
mapa
Prosna w dorzeczu Odry
Prosna w dorzeczu Odry
Rzeki Polski

Prosnarzeka w środkowej Polsce, w dorzeczu Odry, lewy dopływ Warty; długość: 216,8 km, powierzchnia dorzecza: 4 924,7 km², różnica wysokości między źródłem a ujściem: ~190 m.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Źródła Prosny znajdują się między Olesnem a Gorzowem Śląskim, w pobliżu wsi Wolęcin w województwie opolskim, w gminie Radłów. Prosna uchodzi do Warty w Rudzie Komorskiej w pobliżu Pyzdr.

Główne dopływy:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do drugiego rozbioru Polski w 1793 rzeka w górnym biegu (do Siemianic) stanowiła granicę Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na tym samym odcinku w latach 1807–1815 biegła granica Księstwa Warszawskiego. Po kongresie wiedeńskim w 1815 do 1919 Prosna (aż do ujścia) stanowiła zachodnią granicę Królestwa Polskiego i (od 1918) II Rzeczypospolitej. W latach 1919–1939 granica państwowa przebiegała ponownie górnym biegiem rzeki. Od 1945 Prosna na całej długości płynie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Szlak kajakowy[edytuj | edytuj kod]

Prosna jest nizinnym szlakiem kajakowym, dostępnym na odcinku Wieruszów - Modlica koło Pyzdr, czyli na około 150 km. Przebiega głównie w otoczeniu pól i łąk, w większości w szpalerach wierzbowych. Uciążliwość szlaku bywa oceniana na U3, trudność na ZWB, natomiast malowniczość jest średnia (**)[1].

Najważniejsze miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]