Prospekt Mira (stacja metra, linia Kałużsko-Ryska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prospekt Mira
Проспект Мира
Zdjęcie Prospekt Mira
Data otwarcia 1 maja 1958
Kałużsko-Ryska
(Prospekt Mira - WDNCh)
Poprzednia stacja Suchariewskaja (Сухаревская)
Następna stacja Riżska (Рижская)
Głębokość stacji 50,0 m
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Prospekt Mira
Prospekt Mira
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Prospekt Mira
Prospekt Mira
Ziemia 55°46′51″N 37°37′57″E/55,780833 37,632500
Portal Portal Transport szynowy

Prospekt Mira (Проспект Мира)stacja moskiewskiego metra (kod 093) linii Kałużsko-Ryskiej, położona przy ulicy Prospekt Mira (pol. Aleja Pokoju). W okresie od 1958 do 1971 pełniła funkcję stacji końcowej linii Ryskiej. Istnieje tutaj możliwość przesiadki na stację o tej samej nazwie na linii okrężnej. Wyjścia prowadzą na Prospekt Mira.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Stacja w momencie otwarcia nosiła taką samą nazwę jak stacja na linii Kolcewaja - Botaniczeskij sad (Ботанический Сад), nawiązująca do pobliskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu. 20 czerwca 1966 zmieniono nazwy obu stacji na Prospekt Mira, aby uniknąć pomyłem z większym Ogrodem Botanicznym Akademii Nauk (stacja Botaniczeskij sad przy nim otwarta została w 1978 roku). W 1991 i 1992 roku pojawiły się pomysły, aby zmienić nazwy stacji linii okrężnej na Meszczanskaja Słoboda (Мещанская слобода), a Kałużsko-Ryskiej na Olimpijska (Олимпийская), jednak ich nie zrealizowano.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Stacja posiada kolumny rozszerzające się u szczytu, obłożone białym marmurem i przyozdobione metalowymi gzymsami. Granitowa podłoga ma wzór szachownicy. Ściany nad torami pokrywają żółte płytki ceramiczne z czarnymi pasami. Północne wejście, otwarte w 1959 zostało przebudowane i znajduje się obecnie w budynku siedziby moskiewskiego metra. Na południowym końcu hallu stacji znajduje się przejście na stację linii okrężnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]