Prospekt Mira (stacja metra, linia Kałużsko-Ryska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prospekt Mira (Проспект Мира)
Zdjęcie Prospekt Mira (Проспект Мира)
Kałużsko-Ryska
(Prospekt Mira - WDNCh)
Poprzednia stacja Suchariewskaja (Сухаревская)
Następna stacja Riżska (Рижская)
Głębokość stacji 50,0 m
Oddanie do użytku 1 maja 1958
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Prospekt Mira (Проспект Мира)
Prospekt Mira (Проспект Мира)
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Prospekt Mira (Проспект Мира)
Prospekt Mira (Проспект Мира)
Ziemia 55°46′51″N 37°37′57″E/55,780833 37,632500
Portal Portal Transport szynowy

Prospekt Mira (Проспект Мира)stacja moskiewskiego metra (kod 093) linii Kałużsko-Ryskiej, położona przy ulicy Prospekt Mira (pol. Aleja Pokoju). W okresie od 1958 do 1971 pełniła funkcję stacji końcowej linii Ryskiej. Istnieje tutaj możliwość przesiadki na stację o tej samej nazwie na linii okrężnej. Wyjścia prowadzą na Prospekt Mira.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Stacja w momencie otwarcia nosiła taką samą nazwę jak stacja na linii Kolcewaja - Botaniczeskij sad (Ботанический Сад), nawiązująca do pobliskiego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu. 20 czerwca 1966 zmieniono nazwy obu stacji na Prospekt Mira, aby uniknąć pomyłem z większym Ogrodem Botanicznym Akademii Nauk (stacja Botaniczeskij sad przy nim otwarta została w 1978 roku). W 1991 i 1992 roku pojawiły się pomysły, aby zmienić nazwy stacji linii okrężnej na Meszczanskaja Słoboda (Мещанская слобода), a Kałużsko-Ryskiej na Olimpijska (Олимпийская), jednak ich nie zrealizowano.

Wystrój[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest trzykomorowa, jednopoziomowa, posiada jeden peron. Stacja posiada kolumny rozszerzające się u szczytu, obłożone białym marmurem i przyozdobione metalowymi gzymsami. Granitowa podłoga ma wzór szachownicy. Ściany nad torami pokrywają żółte płytki ceramiczne z czarnymi pasami. Północne wejście, otwarte w 1959 zostało przebudowane i znajduje się obecnie w budynku siedziby moskiewskiego metra. Na południowym końcu hallu stacji znajduje się przejście na stację linii okrężnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]