Protestantyzm w Japonii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Protestantyzm w Japonii – jest religią mniejszościową; wyznawany jest przez 880 000 osób, co stanowi 0,69% japońskiego społeczeństwa[1]. W kraju działają wszystkie ważniejsze wyznania protestanckie, m.in.:

W Japonii działa 7 700 zborów protestanckich, z czego 3 tysiące znajduje się w samym Tokio[4]. W kraju działają protestanckie stacje telewizyjne oraz radiowe[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym misjonarzem protestanckim, który odwiedził Japonię był prezbiterianin – Divie Bethune McCartee. Wizyta ta odbyła się w latach 1861-1862. Jego traktat z przesłaniem Ewangelii został wkrótce przetłumaczony na język japoński i był pierwszą publikacją protestancką wydaną w tym języku. W 1865 r. McCartee wrócił do Ningbo, w Chinach, choć jego wizyta przygotowała grunt pod działalność kolejnych misjonarzy protestanckich. W 1895 r. Armia Zbawienia rozpoczęła swoją działalność w Japonii. Rok później pojawili się pierwsi misjonarze Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, który obecnie posiada w tym kraju 15.153 wiernych zrzeszonych w 118 zborach[6].

Japończycy opowiedzieli się przychylnie za głoszoną Ewangelią dopiero pod koniec XIX wieku, gdy Japonia ponownie otworzyła się na Zachód. Wkrótce jednak odżyły podejrzliwość i odrzucenie chrześcijaństwa. Rozwój protestantyzmu został zahamowany na początku XX wieku. Po II wojnie światowej rozpoczął się intensywny rozwój ewangelicznego chrześcijaństwa w Japonii, w tym ruchu zielonoświątkowego, który trwa nadal. Zauważalny jest wpływ protestantów ewangelikalnych z Korei Południowej.

Japońskie Towarzystwo Biblijne powstało w 1937 r. dzięki pomocy ze strony Szkockiego Towarzystwa Biblijnego, Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego oraz Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego[7].

Dzieje baptystów[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi misjonarze baptystyczni przybyli do Japonii w 1889 r. Zostali oni wysłani przez Południową Konwencję Baptystów ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo wysiłki misjonarzy baptystycznych koncentrowały się wokół południowych i zachodnich części kraju (szczególnie zaś na wyspie Kiusiu). W kolejnych latach baptyzm rozprzestrzenił się jednak na całą Japonię, od Hokkaido po Okinawę. W 1989 r. Japońska Konwencja Baptystyczna posiadała 242 zbory i 31.654 członków. Jest ona jedną z działających w kraju denominacji baptystów (obok Japońskiego Stowarzyszenia Baptystycznego). Japońska Konwencja Baptystyczna do chwili obecnej pozostaje w ścisłych związkach z południowymi baptystami i ma charakter konserwatywny[8].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Statystyki. Strona Kościoła Zielonoświątkowego w Bielsku-Białej. Dostęp: 23 maja 2012.
  2. Kościół Prezbiteriański (USA) – współpraca z Japonią
  3. Konferencja Braterskich Kościołów Mennonickich Japonii
  4. Co się dzieje w Japonii?
  5. Japońskie linki chrześcijańskie
  6. Atlas adwentystyczny
  7. Krótka historia Japońskiego Towarzystwa Biblijnego
  8. F. Calvin Parker, The Southern Baptist Mission in Japan, 1889-1989 [Misja Południowych Baptystów w Japonii w latach 1889-1989], University Press of America, 1991)