Protoceratidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Protoceratidae
Synthetoceras
Synthetoceras
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Rząd parzystokopytne
Podrząd opuszkowce (Tylopoda)
Rodzina Protoceratidae
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Protoceratidaerodzina wymarłych ssaków, zaliczanych do parzystokopytnych. Zamieszkiwały Amerykę Północną od środkowego eocenu do wczesnego pliocenu[1].

Były one roślinożercami. Przypominały one jeleniowate, bardziej jednak spokrewnione były z dzisiejszymi wielbłądowatymi. Osiągały od 1 do 2 m długości. Zachowały trzecią kość śródstopia, czym różniły się od wielu współczesnych kopytnych. Uzębienie ich za to nie wykazywało odmienności od tego spotykanego i dziś u jeleniowatych. Układ zębów był jak u dzisiejszych wielbłądów. Protoceratidae musiały więc pożywiać się twardą trawą. Uważa się, że przynajmniej niektóre gatunki żyły w stadach[2].

Rogi[edytuj | edytuj kod]

Najdziwniejszą cechą tych wymarłych zwierząt były rogi samców. Oprócz posiadania poroża w "zwykłym" miejscu (tył głowy) pojawiły się bowiem dodatkowe rogi nad nosem. Mogły się one zrastać lub nie. Za życia zwierzęcia pokrywała je prawdopodobnie skóra, jak u dzisiejszej żyrafy. Samice posiadały wiele mniejsze rogi lub też w ogóle były ich pozbawione. Wynika z tego, że poroże odgrywało rolę w rozmnażaniu. U późniejszych form rogi były rozwinięte na tyle, że mogły być używane przez samce do toczenia walk o samicę, jak u niektórych dzisiejszych jeleniowatych[3].

Podrodziny i rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Podrodzina †Leptotragulinae

Podrodzina †Protoceratinae

Podrodzina †Synthetoceratinae

Przypisy

  1. Protoceratidae. W: D.R. Prothero: Evolution of Tertiary mammals of North America. Cambridge University Press, 1998, s. 431-438. ISBN 0521355192.
  2. The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions, 1999, s. 272-273. ISBN 1-84028-152-9.
  3. Savage, RJG, & Long, MR: Mammal Evolution: an illustrated guide. Facts on File, 1986, s. 222-225. ISBN 0-8160-1194-X.