Przełęcz nad Roztokami Górnymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przełęcz nad Roztokami Górnymi
Ilustracja
Przejście graniczne na przełęczy
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

801 m n.p.m.

Pasmo

Bieszczady Zachodnie

Położenie na mapie Bieszczadów Zachodnich
Mapa konturowa Bieszczadów Zachodnich, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz nad Roztokami Górnymi”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz nad Roztokami Górnymi”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz nad Roztokami Górnymi”
Ziemia49°08′39,8″N 22°19′41,0″E/49,144389 22,328056

Przełęcz nad Roztokami Górnymi, słow. Ruské Sedlo, 801 m n.p.m.przełęcz w Bieszczadach Zachodnich na granicy polsko-słowackiej (do 1945 z Węgrami) w okolicy Roztok Górnych. Znajduje się pomiędzy Rypim Wierchem a Okrąglikiem.

Od strony polskiej na przełęcz prowadzi asfaltowa droga ze wsi Majdan koło Cisnej. Od strony słowackiej dociera tylko droga gruntowa z nieistniejącej miejscowości Ruské.

Z przełęczy roztacza się panorama słowackich Bieszczadów (Bukovskych Vierchów).

Spod przełęczy na północ wypływa potok Roztoczka, a na południe dopływy rzeki Cirocha.

Przez przełęcz przebiegają szlaki turystyczne:

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w granicznym grzbiecie Karpat jest Przełęcz Łupkowska, kolejną – Przełęcz pod Borsukiem.

W listopadzie 1914 przełęcz przekroczył generał Ławr Korniłow dowódca 48 DP, który zamiast bronić wyznaczonego odcinka frontu, zaatakował przez Karpaty na południe. Podjęty samowolny atak na tyły wojsk austro-węgierskich, z zamiarem zdobycia Humennégo zakończył się militarną klęską Rosjan, okrążonych od północy przez zgrupowanie generała Johanna Karg von Babenburg.

Przejście graniczne[edytuj | edytuj kod]

Na przełęczy (do 21 grudnia 2007) znajdowało się turystyczne przejście graniczne Roztoki Górne – Ruské. Droga tam przebiegająca była wykorzystywana od XVI wieku jako przejście pomiędzy Małopolską a Węgrami. W okresie od września 1939 było jedynym przejściem drogowym pomiędzy Węgrami a Generalnym Gubernatorstwem. W kwietniu 1941 przejście wizytował Hans Frank.