Przebudźcie się!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Świadkowie Jehowy
 PortalKategoria
Przebudźcie się!
Częstotliwość miesięcznik
Kraj ogólnoświatowy zasięg
Wydawca Świadkowie Jehowy
Rodzaj czasopisma naukowa, przyrodnicza, społeczna, religijna
Pierwsze wydanie 1919
Średni nakład 44 748 000 egz.
Liczba stron 16 (od 2013)
ISSN 1234-1169
Strona internetowa czasopisma
Złoty Wiek, poprzednia nazwa Przebudźcie się!

Przebudźcie się! (ang. Awake!) – czasopismo wydawane przez Świadków Jehowy[a] od 1919 roku.

Nakład i języki[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie 44 748 000 egzemplarzy[1][b], co czyni je drugim pod względem nakładu czasopismem świata (po Strażnicy Zwiastującej Królestwo Jehowy). Wydawane jest w 99 różnych wersjach językowych[1][2]. W niektórych językach można zamówić wersję czasopisma na płytach CD (w formacie audio, mp3 oraz CD-ROM). Od stycznia 2008 roku czasopismo jest również dostępne online w plikach audio[c]od drugiej połowy 2010 roku także w wersji PDF, od lipca 2011 roku w wersji EPUB, od 2012 roku także w wersji HTML, a od 2014 roku w wersjach MOBI, RTF oraz w plikach z tekstem transkrybowanym na wersje brajlowskie. Czasopismo to jest dostępne również jako oprawny tom czasopism z poszczególnych lat oraz w wersji elektronicznej (Biblioteka Strażnicy) na CD oraz w Internetowej Bibliotece Strażnicy[3].

Przebudźcie się! jest udostępniane nieodpłatnie, czasopismo nie jest na sprzedaż. Jego publikowanie wchodzi w zakres ogólnoświatowej biblijnej działalności edukacyjnej, wspieranej dobrowolnymi datkami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo to początkowo nosiło tytuł Złoty Wiek (ang. The Golden Age). Pierwsze wydanie angielskie ukazało się 1 października 1919 roku, a jego polska wersja w roku 1925. W Polsce w roku 1936 władze zakazały wydawania tego czasopisma, dlatego ostatni numer Złotego Wieku nosił datę 1 września 1936 roku, a już 1 października tego samego roku zaczęło się w to miejsce ukazywać w Warszawie inne pismo: Nowy Dzień. Począwszy od wydania z 6 października 1937 roku tytuł zmieniono na Pociecha (ang. Consolation). Od numeru z 22 sierpnia 1946 roku czasopismo to ukazuje się pod nazwą Przebudźcie się!. W 1951 roku zmieniono format czasopisma, w roku 1981 roku rozpoczęto wydawanie techniką czterobarwną (pełny kolor) (od numeru z 1 kwietnia 2011 roku wszystkie składki są wydawane w tej technice).

W latach 90. XX wieku czasopismo zaczęło ukazywać się w języku polskim jako dwutygodnik. Od roku 2006 jest z powrotem miesięcznikiem. Od 2013 roku zmniejszyła się objętość czasopisma z 32 do 16 stron.

Zawartość i cel[edytuj | edytuj kod]

Przebudźcie się! w swoich artykułach zajmuje się różnymi dziedzinami życia, opisywanymi zazwyczaj z religijnego punktu widzenia. W porównaniu z pokrewnym czasopismem Strażnica w większym stopniu porusza zagadnienia naukowe, przyrodnicze i społeczne, podkreślając przy tym znaczenie Biblii. Na 16 stronach można znaleźć stałe rubryki (Tematyka rodzinna, Wywiad, Kraje i ludzie, Biblijny punkt widzenia, Czy to nie zostało zaprojektowane?, Obserwujemy świat; Temat z okładki), a także bieżące informacje regionalne oraz światowe. W wersji elektronicznej dodatkowo rubryki: Młodzi ludzie pytają, Ilustrowane opowieści biblijne i Zadania rysunkowe.

Według deklaracji w stopce redakcyjnej (podawanych do nr 12 z 2012 roku) czasopismo to:

Ma służyć pożytkowi całej rodziny. Wskazuje, jak można się uporać z dzisiejszymi problemami. Podaje wiadomości, opowiada o ludziach z innych krajów, zajmuje się zagadnieniami religijnymi i naukowymi. (...) Nie poprzestając na powierzchownej ocenie, pokazuje głębsze znaczenie współczesnych wydarzeń, przy czym zawsze zachowuje neutralność wobec spraw politycznych i nie uważa żadnej rasy za lepszą od innych. (...) Umacnia zaufanie do obietnicy naszego Stwórcy, że obecny niegodziwy i pełen bezprawia system rzeczy zostanie zastąpiony przez nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Wcześniej (od nr 8 z 1988 roku do nr 10 z 1995 roku) stopka redakcyjna podawała m.in.:

Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do obietnicy danej przez Stwórcę, że zanim przeminie pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo.

Uwagi

  1. Wydawca na Polskę: Świadkowie Jehowy w Polsce; ogólnoświatowy wydawca: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe.
  2. Języki w których ukazuje się Przebudźcie się!: afrikaans, albański, amharski, angielski, arabski, birmański, cebuański, chiński (w piśmie tradycyjnym i uproszczonym), chitonga, chorwacki, cibemba, czeski, czewa, duński, estoński, ewe, fidżyjski, fiński, francuski, grecki, gruziński, gudżaracki, hebrajski, hiligajno, hindi, hiszpański, ibo, ilokański, indonezyjski, islandzki, japoński, joruba, kannada, khosa, kirgiski, koreański, lingala, litewski, lozi, łotewski, macedoński, malajamam, malgaski, maltański, niderlandzki, niemiecki, norweski, ormiański, pendi, pendżabski, polski, portugalski, rarotongański, rosyjski, rumuński, rundi, rwandyjski, samoański, serbski, słowacki, słoweński, soto, suahili, synagelski, szona, szwedzki, tagalski, tajski, tamilski, tok-pisin, tongański, tsonga, tswana, turecki, twi, ukraiński, urdu, węgierski, wietnamski, włoski i zuluski
  3. Przebudźcie się! aktualnie jest dostępne również w plikach audio on-line w językach: angielskim, chińskim (dialekt: mandaryński), chorwackim, czeskim, duńskim, estońskim, fińskim, francuskim, greckim, gruzińskim, hiszpańskim, japońskim, koreańskim, niderlandzkim, niemieckim, norweskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, rumuńskim, słoweńskim, szwedzkim, ukraińskim, węgierskim i włoskim

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Uwagi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]