Przedsiębiorca budowlany z Norwood

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przedsiębiorca budowlany z Norwood
The Adventure of the Norwood Builder
Autor Arthur Conan Doyle
Miejsce wydania  Wielka Brytania
Język angielski
Data I wyd. 1903
Typ utworu opowiadanie
poprzednia
Pusty dom
następna
Tańczące sylwetki

Przedsiębiorca budowlany z Norwood – jedno z 56 opowiadań o Sherlocku Holmesie napisanych przez sir Arthura Conan Doyle'a, jest drugim z cyklu Powrót Sherlocka Holmesa. Po raz pierwszy zostało opublikowane w The Strand Magazine w 1903 oraz zilustrowane przez Sidneya Pageta.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

McFarlane odwiedza Holmesa i Watsona.

Sherlocka Holmesa i doktora Watsona odwiedza "nieszczęsny John Hector McFarlane", młody prawnik z Blackheath, oskarżony o morderstwo swojego klienta, budowlańca Jonasa Oldacre'a. McFarlane wyjaśnia Holmesowi, iż Oldacre przyszedł do niego dzień wcześniej z prośbą o nadanie legalnej formy jego testamentowi. McFarlane odkrywa z zaskoczeniem, że Oldacre przepisał mu cały swój majątek. McFarlane nie rozumiał dlaczego, mimo iż Oldacre wyjaśnił, że jego wcześniejszy związek z matką McFarlane'a daje mu pewność, że to on będzie jego najbardziej godnym zaufania spadkobiercą.

Sprawy zaprowadziły McFarlane'a do domu Oldacre'a w Norwood, gdzie miał sprawdzić kilka dokumentów. Były one trzymane w sejfie w pokoju, gdzie rzekomo miało miejsce morderstwo. McFarlane wyszedł dość późno, więc postanowił przenocować w lokalnej gospodzie. O morderstwie przeczytał w gazecie następnego ranka w pociągu. Była tam wyraźnie mowa, że policja szuka właśnie jego.

Dowody przeciwko młodemu McFarlane'owi są dosyć obciążające. W pokoju pana Oldacre'a znaleziono jego laskę, a ogień strawił doszczętnie wszystko. Wydaje się więcej niż prawdopodobne, że to McFarlane popełnił zbrodnię, zwłaszcza, że jest wiadome, iż był tam w tamtym czasie.

Wydaje się, że to Inspektorowi Lestrade udaje się podążać właściwym tropem, w przeciwieństwie do Holmesa. Holmes zaczyna swoje śledztwo od podróży do Blackheath, co dziwi Lestrade'a, który spodziewał się, że tamten najpierw pojedzie do Norwood. Mimo że udaje mu się zdobyć kilka użytecznych informacji w obu miejscach, musi przyznać, że nadal nie ma wyjaśnienia, co się stało z Oldacrem ponad to, które oficjalnie wystosował Lestrade.

Holmes odkrywa, że matka McFarlane'a była kiedyś zaręczona z Oldacrem, lecz później nie chciała mieć z nim więcej do czynienia, gdy dowiedziała się jaki okrutny był w rzeczywistości – wpuścił kota do klatki z ptakami.

Po zbadaniu ręcznie napisanego testamentu, który Oldacre wręczył McFarlane'owi, Holmes stwierdza, że został on napisany przypadkowo, a piszący nie dbał do końca o to, co pisał. Zmienność pomiędzy pismem dbałym i nieczytelnym sugeruje Holmesowi, iż "testament" był pisany w pośpiechu i w pociągu, gdzie czytelnie pismo reprezentuje przystanki na stacjach, a rozmazane – zwrotnice. Wszystko, co Holmes może zaoferować to alternatywne ogólne teorie, przy czym Lestrade odpiera, że żaden z papierów nie został zabrany i że tylko McFarlane, jeśli Oldacre został zamordowany, nie miałby powodu, by papiery zabierać.

Okazuje się także, że operacje finansowe Oldacre'a są trochę dziwne. Niektóre czeki na pokaźne sumy, z nieznanych powodów, zostały ostatnio sporządzone na pana Corneliusa.

Znalezienie przez Holmesa w pogorzeliskach guzików od spodni zamordowanego również nie pomaga oczyścić McFarlane'a, lecz Holmes jest przekonany, że gospodyni pana Oldacre'a zataja jakąś informację. Jest przekonany, że to ona ma klucz do rozwiązania tej zagadki, i ma rację, ale nie potrzebuje jej do rozwiązania sprawy.

Triumf Lestrade'a wydaje się przesądzony, gdy odkrywa krwawy odcisk palca w domu Oldacre'a. Jest pewien, że to wystarczy, aby powiesić McFarlane'a. Odcisk oskarżonego się zgadza. Jednakże Holmes jest prawie pewny, że coś się nie zgadza: kiedy dzień wcześniej sprawdzał dom, jest przekonany, iż odcisku palca tam wtedy nie było, a McFarlane był pod dozorem policji, odkąd aresztowano go na Baker Street. Zatem ktoś próbuje dokonać oszustwa.

Holmes wywabia Oldacre'a z kryjówki

Raz jeszcze Holmes zaskakuje Lestrade'a swoimi nietypowymi metodami. Wznieca ogień w pokoju na piętrze poprzez podpalenie kupki słomy (obok czuwał policjant z wiadrem wody) i nakazuje krzyczeć konstablom "pali się". Lestrade, a także Watson są zdumieni tym, co się następnie dzieje: wciąż żywy pan Oldacre wyłania się ze swojej kryjówki, ukrytej komnaty na końcu korytarza – której istnienie wydedukował Holmes – i próbuje uciec. Wyrywając się, zostaje schwytany.

Rozwiązanie wyjaśnia, iż była to zemsta Oldacre'a na kobiecie, która odrzuciła go lata temu, matce McFarlane'a. Próbuje wmówić, że to był tylko żart, lecz zostaje aresztowany. Holmes gani Lestrade'a za zaniedbanie Blackheath, gdzie zdobył kluczowe informacje.

Co do pana Corneliusa, wobec którego Oldacre był tak hojny, Holmes wyjaśnia, że był nim sam Oldacre, który prowadził podwójne życie, by ostatecznie rozpocząć nowe życie z nową tożsamością. Konto bankowe "pana Corneliusa" zostanie przejęte przez wierzycieli Oldacre'a. Oldacre przysięga zemstę Holmesowi, który ze spokojem lekceważy jego groźby.

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

Arthur Conan Doyle mieszkał w Norwood i zawarł w swojej historii kilka informacji na jego temat. Na przykład, McFarlane spędził noc w The Anerley Arms, pubie, który istniał od 2011, ale z opuszczonym piętrem i innym zarządcą.

Jest to jedna z kilku historii o Holmesie, w których odcisk palca jest dobrą wskazówką. Pomysł woskowego odlewu odcisku palca został wymyślony przez, i nabyty od,[styl do poprawy] Bertrama Fletchera Robinsona (1870-1907), który wspomógł także fabułę Psa Baskerville'ów (1901).

Na początku opowiadania, Watson wspomina dwie nie odnotowane sprawy, które Holmes prowadził w tamtym czasie:

  • "Sprawa dokumentów byłego prezydenta Murillo", które Conan Doyle opisał później jako "Przygoda w willi Wisteria"
  • "Szokujący skandal holenderskiego parowca Friesland", który był luźną inspiracją filmu z 1945 "Pursuit to Algiers" z Basilem Rathbonem w roli Holmesa.

Różnice w adaptacji[edytuj | edytuj kod]

Wersja wyprodukowana przez Granadę z Jeremym Brettem była wierna oryginalnej historii z pewnymi wyjątkami. W serialu telewizyjnym Oldacre zabija i pali włóczęgę, w przeciwieństwie do wersji Doyle'a, gdzie odmawia on przyznania, jakie ciało spłonęło. W wersji telewizyjnej pani McFarlane niedawno owdowiała, natomiast w opowiadaniu Doyle'a pan McFarlane żyje, lecz był z dala od domu, Watson odkrywa płatności do Corneliusa, a w opowiadaniu to Holmes odkrywa ten fakt. W serialu Holmes ostrzega McFarlane'a, że wszystko, co powie, może zostać użyte przeciwko niemu, przy czym w opowiadaniu czyni to Lestrade.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. The Anerley Arms Hotel, Penge
  2. http://samsmiths.info/forum/index.php?topic=168.0
  3. http://www.bfronline.biz/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=9