Przejście graniczne Ogrodniki-Lazdijai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przejście graniczne
Ogrodniki–Lazdijai
Miejscowości graniczne Polska Ogrodniki
Litwa Lazdijai
Rodzaj przejścia drogowe - zlikwidowane
Rodzaj ruchu osobowy i towarowy dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów
Położenie na mapie
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Ogrodniki
Ogrodniki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ogrodniki
Ogrodniki
Ziemia 54°09′45″N 23°28′29″E/54,162500 23,474722
Droga do przejścia granicznego Ogrodniki-Lazdijai - widok od litewskiej strony

Przejście graniczne Ogrodniki - Lazdijai – nieistniejące polsko-litewskie drogowe przejście graniczne położone w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Sejny, w miejscowości Ogrodniki. Od polskiej strony prowadzi do niego droga krajowa nr 16, a od litewskiej droga nr 135.

Przejście graniczne Ogrodniki - Lazdijai zostało utworzone 1 grudnia 1992 r.[1]. Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy dla pojazdów o ciężarze całkowitym do 3,5 tony z wyjątkiem ładunków podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz ładunków niebezpiecznych (bez względu na przynależność państwową)[2][3]. Z dniem 21 maja 2004 r.[4] rozszerzono o ruch towarowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych, towarów podlegających kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej oraz odpadów[5].

21 grudnia 2007 na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

W okresie istnienia Związku Radzieckiego funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie drogowe przejście graniczne o lokalnym znaczeniu (tylko dla wymiany delegacji społeczno - politycznych, kulturalnych, sportowych i innych z województw przygranicznych PRL i ZSRR)[6]. Z dniem 30 czerwca 1988 r. rozszerzono o ruch osobowy i towarowy dla obywateli PRL i ZSRR w godz 7.00 - 19.00[7]. Następnie rozszerzono czas funkcjonowania przejścia na całą dobę, a z dniem 24 stycznia 1986 r.[8] o uproszczony ruch graniczny na podstawie przepustek [9].

Przypisy