Przepis na miłość (film 2005)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przepis na miłość
Chicken Tikka Masala
Gatunek

komedia romantyczna

Data premiery

22 kwietnia 2005 r.

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski, hindi

Czas trwania

90 min

Reżyseria

Harmage Singh Kalirai

Scenariusz

Roopesh Parekh

Główne role

Chris Bisson, Peter Ash, Zohra Sehgal, Sally Bankes

Muzyka

Jasmine Eden, Illegal Demo, Pravin Mani

Zdjęcia

Mike Muschamp

Scenografia

Mark Leeming

Kostiumy

Venkat Chennubotla

Montaż

Zoran Trajkovic

Produkcja

Rony Ghosh, John McBride, Ajit Medtia, Sanjay Tandon

Dystrybucja

Film Inc.

Budżet

1 200 000 GBP

Przepis na miłość (ang. Chicken Tikka Masala) – brytyjska komedia romantyczna z 2005 r. w reżyserii Harmage Singh Kalirai opowiadająca o gejowskim romansie na tle hinduskiego środowiska imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w angielskim mieście. Jimi jest jedynym synem indyjskich imigrantów i studentem medycyny dorabiającym w biurze podróży. Jego rodzina stara się żyć według reguł Starego Kraju i kiedy z Delhi do jego rodziców przybywają krewni z piękną córką, jego babcia postanawia zaaranżować małżeństwo. Kłopot w tym, że według wróżbity, ślub musi się odbyć w ciągu najbliższego tygodnia. Rodzina rozpoczyna gorączkowe przygotowania, a Jimi nie ma odwagi przyznać, że jest zakochany w Jacku, którego wszyscy uważają tylko za jego przyjaciela.

Siostrzenica Jacka, mała Hannah, chce pomóc kochankom – przyszłej żonie Jimiego mówi, że jest jego córką. Rodzina chłopaka, jest zszokowana i odwołuje ślub. Trudna sytuacja wydaje się być zażegnana, jednak po krótkim namyśle, rodzice postanawiają popchnąć Jimiego w nowe małżeństwo, tym razem z matką dziewczynki – niechlujną, wulgarną oraz sporo pijącą Vanessą. Jimi nie potrafi ujawnić się jako gej, zwłaszcza wobec pełnych nadziei rodziców, chcących doczekać się wnuków. Rozpoczynają się przygotowania do kolorowej hinduskiej ceremonii zaślubin, a Jimi brnie w wykrętach, raniąc przy tym uczucia swojego chłopaka. Nieświadomi prawdy rodzice robią wszystko, aby "uszczęśliwić" syna.

Realizacja filmu i oddźwięk[edytuj | edytuj kod]

Film jest przedsięwzięciem Seven Spice Film i 2B2 TV Network Ltd. Nakręcony był w Preston w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii przy udziale tamtejszej społeczności hinduskiej. Angielski tytuł filmu nawiązuje do nazwy hindusko-brytyjskiej potrawy, kurczaka tikka masala, będącej międzykulturowym daniem, popularnym w wieloetnicznym społeczeństwie wielkich miast Zjednoczonego Królestwa.

W Polsce film ukazał się na DVD wydanym przez Carisma Entertainment Group jako wydawnictwo prasowe z serii "Top DVD Bollywood" w 2008 r. Nazwa brytyjsko-hinduskiej potrawy nie jest rozpoznawalna przez polskiego widza, dlatego zdecydowano się na rozpowszechnianie pod zmienionym tytułem. Na obwolucie filmu zamieszczono za to przepis kulinarny i skład mieszanki przypraw tikka. Reklamowany był przy tym jako film bollywoodzki, nie mając faktycznie nic wspólnego z hinduskimi produkcjami. Zawiera jedynie elementy folkloru i tradycyjnej muzyki a pozbawiony charakterystycznych dla Bollywood scen śpiewnych. Jest więc europejskim filmem zrealizowanym przez Hindusów i traktującym o ich własnym środowisku imigracyjnym.

"Przepis na miłość" to komedia zbudowana na pomyśle starcia kultury Wschodu i Zachodu. Wschód symbolizują konserwatywne tradycje rodziców i zabobony babci, Zachód – homoseksualizm Jimiego i niewyparzona gęba seksualnie rozwiązłej Brytyjki. Na tym fundamencie Kalirai buduje historię o prawdziwej miłości i kryzysie tożsamości, jaki przechodzą kolejne pokolenia emigrantów. Całość wyszła nieco topornie, ale robi na tyle przyjemne wrażenie, że odbiorcy filmu powinni czuć się zadowoleni. Nie da się ukryć, że jest to debiut reżyserski Kaliraia.

Marcin Pietrzyk, Filmweb.pl[1]

Filmowi wytykano potknięcia warsztatowe w scenariuszu i reżyserii oraz niedostatki w grze aktorskiej, które jednak maskowane są entuzjazmem twórców i pogodną wymową fabuły. Podkreślano, że ma też bardzo precyzyjnie określonego odbiorcę, a jest nim widownia homoseksualna, która pragnie obejrzeć na ekranie przyjemną i mało wymagającą gejowską komedię romantyczną[1].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]