Przeszczepianie rogówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Przeszczep rogówki)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przeszczep rogówki
Inny przeszczep rogówki, około tydzień po zabiegu. Liczne refleksy światła wskazują na fałdy na rogówce, które później ustąpiły.

Przeszczepianie rogówki zwane również przeszczepieniem rogówki lub drążącą keratoplastyką – procedura chirurgiczna (zob. transplantacja narządów i tkanek), w której uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana przez tkankę rogówki dawcy, która została pobrana od niedawno zmarłej osoby.

Rogówka jest przezroczystą częścią oka, do przodu od tęczówki i źrenicy. Dawca nie może być chory na chorobę, mającą wpływ na żywotność przeszczepianej tkanki.

Zabieg jest wykonywany przez lekarzy okulistów specjalizujących się w chirurgii narządu wzroku. Na Zachodzie procedura przeszczepu rogówki jest często wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i pacjent idzie do domu krótko po operacji.

Udział przeszczepów zakończonych powodzeniem jest największy wśród wszystkich zabiegów przeszczepiania tkanek. Jest to niezwykle ważne w świetle danych WHO, świadczących że schorzenia rogówki są jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie (według amerykańskiego Vision Share Consortium of Eye Banks cierpi na nie ponad 10 mln ludzi)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Adriana Chilińska (Katedra i Klinika Okulistyki UM we Wrocławiu). Przeszczepy rogówki. Aktualne wskazania. „Przegląd Okulistyczny”. 29 (2), s. 1,3, 2009 (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.