Przylep (województwo lubuskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy jednej z polskich wsi. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Przylep
Przylep
Państwo  Polska
Województwo lubuskie
Powiat zielonogórski
Gmina Zielona Góra
Liczba ludności (2012) 2985 [1]
Strefa numeracyjna (+48) 68
Tablice rejestracyjne FZI
SIMC 0917477
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Przylep
Przylep
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przylep
Przylep
Ziemia 51°58′12″N 15°26′58″E/51,970000 15,449444
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Przylep (niem. Schertendorf[1]) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra nad rzeką Łącza. Jest największą wsią leżącą na terenie gminy Zielona Góra.

W Przylepie znajduje się lotnisko Zielona Góra-Przylep z siedzibą Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. We wsi funkcjonuje Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, Publiczne Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego oraz parafia św. Antoniego.

Na terenie Przylepu działają liczne zakłady produkcyjne z różnych branż. Do najbardziej znanych należą m.in. WGM i Masterchem – producenci opakowań, salon i serwis Mercedesa oraz spedycja Rossner.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1400. W XVII wieku odbywały się w Przylepie sądy czarownic; spośród 22 oskarżonych w procesach "czarownic zielonogórskich" część została spalona na wzgórzu zwanym Górą Mystka.

Od października 1944 niedaleko wsi istniał obóz KL Schertendorf będący jedną z filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen. Przebywali w nim Żydzi, w większości pochodzący z Węgier, pracujący w Zielonej Górze (wówczas niem. Grünberg) przy budowie wagonów kolejowych dla firmy Beuchelt&Co. Pod koniec lutego 1945 obóz ewakuowano, a jego więźniowie trafili do KL Bergen-Belsen[2].

W latach 1974-75 szwedzka firma Byggproduktion AG wybudowała w Przylepie kombinat przetwórstwa mięsnego, o którym pisano, że był jednym z "największych w Europie". Przedsiębiorstwo połączono z działającymi w Zielonej Górze zakładami mięsnymi, miał za zadanie obsługę przetwórstwa w dawnych województwach zielonogórskim i gorzowskim. Zakłady Mięsne Przylep działały do 1994, rok później sytuacja finansowa firmy była tak zła, że zdecydowano się na ogłoszenie upadłości. Upadły zakład przejął 15 Narodowy Fundusz Inwestycyjny, produkcję zawieszono a obiekty popadły w ruinę[3].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół parafialny pw. św. Antoniego[4].
  • Dzwonnica neogotycka

Przypisy