Ptaszkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ptaszkowa
[[Plik:
Modlitwa w ogrojcu z Ptaszkowej autorstwa Wita Stwosza.jpg
|240x240px|Modlitwa w Ogrojcu z Ptaszkowej autorstwa Wita Stwosza]]
Modlitwa w Ogrojcu z Ptaszkowej autorstwa Wita Stwosza
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowosądecki
Gmina Grybów
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 33-333
Tablice rejestracyjne KNS
SIMC 0428100
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Ptaszkowa
Ptaszkowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ptaszkowa
Ptaszkowa
Ziemia 49°36′07″N 20°53′09″E/49,601944 20,885833
Strona internetowa miejscowości

Ptaszkowawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Ptaszkowa leży 7 kilometrów na południowy zachód od Grybowa, w rozległej dolinie przy linii kolejowej Grybów-Nowy Sącz i drodze kołowej z Grybowa przez Kamionkę do Nowego Sącza, pośród wzniesień Beskidu Niskiego. Od strony północnej otaczają ją wzniesienia Rosochatka (753 m n.p.m.) i Kozieniec (560 m n.p.m.), zaś od strony południowej wznosi się ponad Ptaszkową pasmo Postawne – Jaworze (882 m n.p.m.). Od strony wschodniej góruje w panoramie Grupa Trzech Kopców z kulminacją na Chełmie (779 m n.p.m.). Na szczycie Jaworza wybudowana została prawie trzydziestometrowa, zwieńczona krzyżem wieża z tarasem widokowym.

W miejscowości znajduje się parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W Ptaszkowej wytyczono liczne ścieżki przyrodnicze, tereny do jazdy na rowerach górskich, w zimie działa wyciąg narciarski oraz trasy do biegów narciarskich. Ptaszkowa jest Gminnym Centrum Sportów Zimowych.

Co roku odbywają się w Ptaszkowej różnego rodzaju imprezy, od festynów po zimowe zawody w biegach narciarskich i zjazdach, czyli Spartakiady o memoriał Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Od kilku lat spartakiady te mają charakter integracyjny: wraz z dziećmi i młodzieżą z Ptaszkowej i okolicznych miejscowości bawią się dzieci i młodzież z wielu Warsztatów Terapii Zajęciowych.

W 2011 r. powstał KS Orzeł Ptaszkowa, który występuje w klasie B Nowy Sącz.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

We wsi znajduje się drewniany kościół z 1555 roku z bardzo bogatym wystrojem. Na zewnętrznej ścianie kościoła, w niszy prezbiterium znajdowała się przez wiele lat płaskorzeźba przedstawiająca modlitwę Jezusa w Ogrójcu (tzw. „Ogrojec”). Od dawna podejrzewano, że pochodzi ona ze szkoły Wita Stwosza. Przeprowadzona w Nowym Sączu renowacja wykazała, że rzeźba jest dziełem samego Wita Stwosza. Świadczą o tym m.in. kryptoinsygnia rzeźbiarza. Obecnie płaskorzeźba znajduje się w muzeum w Nowym Sączu.