Puchar Świata w kolarstwie torowym 2008/2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w kolarstwie torowym
2007/20082008/20092009/2010
Zwycięzca
 Niemcy

Puchar Świata w kolarstwie torowym w sezonie 2008/2009 to 17. edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował pięć rund: w brytyjskim Manchesterze w dniach 31 października-2 listopada 2008 roku, w australijskim Melbourne w dniach 20-22 listopada 2008, w kolumbijskim Cali w dniach 12-14 grudnia 2008, w stolicy Chin - Pekinie w dniach 16-18 stycznia 2009 roku oraz w stolicy Danii - Kopenhadze w dniach 13-15 lutego 2009 roku.

Trofeum sprzed roku broniła reprezentacja Holandii. W tym sezonie najlepsza okazała się reprezentacja Niemiec.

Klasyfikacja narodów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Punkty
1.  Niemcy 336
2.  Holandia 289
3.  Wielka Brytania 273
4.  Francja 249
5.  Hiszpania 241
5.  Chiny 241
7. Australia Team Toshiba 212
8.  Rosja 199
9.  Ukraina 194
10. Francja Cofidis 172

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Keirin[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Francja François Pervis Wielka Brytania Jason Kenny Holandia Teun Mulder
2. Australia Melbourne Malezja Azizulhasni Awang Ukraina Andrij Wynokourow Francja François Pervis
3. Kolumbia Cali Kolumbia Leonardo Narváez Australia Jason Niblett Barbados Barry Forde
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Malezja Azizulhasni Awang Francja Grégory Baugé Holandia Teun Mulder
4. Dania Kopenhaga Francja Kévin Sireau Hiszpania Hodei Mazquiaran Ukraina Andrij Wynokourow
Klasyfikacja końcowa Malezja Azizulhasni Awang Ukraina Andrij Wynokourow Francja François Pervis

1000 m[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania David Daniell Ukraina Jewhen Bolibruch Polska Kamil Kuczyński
2. Australia Melbourne Francja Michaël D'Almeida Australia Scott Sunderland Chińska Republika Ludowa Li Wenhao
3. Kolumbia Cali Niemcy Stefan Nimke Ukraina Jewhen Bolibruch Chińska Republika Ludowa Li Wenhao
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Malezja Mohd Rizal Tisin Francja François Pervis Polska Kamil Kuczyński
5. Dania Kopenhaga Stany Zjednoczone Taylor Phinney Francja Michaël D'Almeida Francja Quentin Lafargue
Klasyfikacja końcowa Ukraina Jewhen Bolibruch Chińska Republika Ludowa Li Wenhao Polska Kamil Kuczyński

Sprint indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Jason Kenny Australia Shane Perkins Wielka Brytania Matthew Crampton
2. Australia Melbourne Australia Shane Perkins Francja Michaël D'Almeida Australia Jason Niblett
3. Kolumbia Cali Francja Kévin Sireau Niemcy Stefan Nimke Francja Mickaël Bourgain
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Francja Grégory Baugé Chińska Republika Ludowa Zhang Lei Australia Shane Perkins
5. Dania Kopenhaga Francja Grégory Baugé Francja Mickaël Bourgain Francja Kévin Sireau
Klasyfikacja końcowa Australia Shane Perkins Francja Grégory Baugé Francja Michaël D'Almeida

Sprint drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Team Sky + Hd
Ross Edgar
Jamie Staff
Jason Kenny
 Polska
Łukasz Kwiatkowski
Maciej Bielecki
Kamil Kuczyński
 Niemcy
Mathias Stumpf
Sebastian Döhrer
René Enders
2. Australia Melbourne Australia Team Toshiba
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
 Japonia
Kazuya Narita
Yudai Nitta
Kazunari Watanabe
 Ukraina
Jewhen Bolibruch
Jurij Cupyk
Andrij Wynokurow
3. Kolumbia Cali  Niemcy
Carsten Bergemann
Robert Förstemann
Stefan Nimke
Australia Team Toshiba
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
Francja Cofidis
Mickaël Bourgain
Didier Henriette
Kévin Sireau
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Francja Cofidis
Mickaël Bourgain
François Pervis
Kévin Sireau
 Francja
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Thierry Jollet
 Niemcy
Sebastian Döhrer
Maximilian Levy
Mathias Stumpf
4. Dania Kopenhaga Wielka Brytania Team Sky + Hd
Chris Hoy
Jamie Staff
Jason Kenny
Francja Cofidis
Mickaël Bourgain
François Pervis
Kévin Sireau
Francja US Créteil
Grégory Baugé
Michaël D'Almeida
Thierry Jollet
Klasyfikacja końcowa Francja Cofidis  Niemcy Wielka Brytania Team Sky + Hd

Wyścig indywidualny na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Edward Clancy Ukraina Witalij Szczedow Rosja Walerij Kajkow
2. Australia Melbourne Australia Jack Bobridge Rosja Aleksiej Markow Ukraina Witalij Szczedow
3. Kolumbia Cali Hiszpania Sergi Escobar Rosja Walerij Kajkow Kolumbia Arles Castro
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Nowa Zelandia Jesse Sergent Ukraina Witalij Szczedow Irlandia David O'Loughlin
5. Dania Kopenhaga Stany Zjednoczone Taylor Phinney Irlandia David O'Loughlin Rosja Aleksiej Markow
Klasyfikacja końcowa Rosja Walerij Kajkow Ukraina Witalij Szczedow Wielka Brytania Edward Clancy

Wyścig drużynowy na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester  Wielka Brytania
Edward Clancy
Steven Burke
Robert Hayles
Geraint Thomas
 Dania
Michael Christensen
Casper Jørgensen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
 Holandia
Ismaël Kip
Peter Schep
Wim Stroetinga
Arno van der Zwet
2. Australia Melbourne  Australia
Jack Bobridge
Rohan Dennis
Luke Durbridge
Mark Jamieson
 Hiszpania
Eloy Teruel
Antonio Tauler
David Muntaner
Unai Elorriaga
 Ukraina
Roman Kononenko
Serhij Łahkuti
Lubomyr Połatajko
Witalij Szczedow
3. Kolumbia Cali  Rosja
Artur Jerszow
Leonid Krasnow
Walerij Kajkow
Władimir Szczekunow
 Hiszpania
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Antonio Miguel Parra
Carlos Torrent
 Kolumbia
Edwin Ávila
Juan Esteban Arango
Arles Castro
Alexander González
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Australia Team Toshiba
Glenn O'Shea
Rohan Dennis
Leigh Howard
Mark Jamieson
 Nowa Zelandia
Sam Bewley
Peter Latham
Marc Ryan
Jesse Sergent
Rosja Lokomotiv
Artur Jerszow
Leonid Krasnow
Walerij Kajkow
Władimir Szczekunow
5. Dania Kopenhaga  Wielka Brytania
Edward Clancy
Steven Burke
Chris Newton
Peter Kennaugh
 Hiszpania
Sergi Escobar
Eloy Teruel
David Muntaner
Unai Elorriaga
 Dania
Michael Christensen
Niki Byrgesen
Daniel Kreutzfeldt
Jens-Erik Madsen
Klasyfikacja końcowa  Hiszpania  Wielka Brytania  Dania

Scratch[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Holandia Wim Stroetinga Belgia Tim Mertens Czechy Martin Bláha
2. Australia Melbourne Hongkong Kwok Ho Ting Australia Leigh Howard Nowa Zelandia Jason Christie
3. Kolumbia Cali Kanada Zachary Bell Belgia Tim Mertens Hiszpania Carlos Torrent
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Nowa Zelandia Hayden Godfrey Wielka Brytania Chris Newton Polska Rafał Ratajczyk
5. Dania Kopenhaga Japonia Kazuhiro Mori Szwajcaria Franco Marvulli Stany Zjednoczone Daniel Holloway
Klasyfikacja końcowa Belgia Tim Mertens Polska Rafał Ratajczyk Japonia Kazuhiro Mori

Madison[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester  Niemcy
Olaf Pollack
Roger Kluge
 Belgia
Iljo Keisse
Kenny De Ketele
 Rosja
Iwan Kowalow
Siergiej Kolesnikow
2. Australia Melbourne  Hiszpania
Unai Elorriaga
David Muntaner
 Australia
Cameron Meyer
Christopher Sutton
 Niemcy
Henning Bommel
Fabian Schaar
3. Kolumbia Cali  Belgia
Ingmar De Poortere
Tim Mertens
 Kolumbia
Carlos Urán
Juan Esteban Arango
 Niemcy
Artur Jerszow
Walerij Kajkow
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Australia Team Toshiba
Glenn O'Shea
Leigh Howard
 Wielka Brytania
Peter Kennaugh
Robert Hayles
 Niemcy
Roger Kluge
Ralf Matzka
5. Dania Kopenhaga  Niemcy
Marcel Barth
Robert Bartko
 Włochy
Elia Viviani
Angelo Ciccone
 Holandia
Peter Schep
Pim Ligthart
Klasyfikacja końcowa  Niemcy  Hiszpania  Belgia

Wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Chris Newton Hiszpania Eloy Teruel Belgia Iljo Keisse
2. Australia Melbourne Australia Glenn O'Shea Korea Południowa Seo Joon Yong Hiszpania Eloy Teruel
3. Kolumbia Cali Kolumbia Leonardo Duque Wielka Brytania Peter Kennaugh Hiszpania Carlos Torrent
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Wielka Brytania Chris Newton Kanada Zachary Bell Polska Rafał Ratajczyk
5. Dania Kopenhaga Hongkong Wong Kam Po Niemcy Marcel Barth Czechy Milan Kadlec
Klasyfikacja końcowa Wielka Brytania Chris Newton Australia Glenn O'Shea Hiszpania Eloy Teruel

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Keirin[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Victoria Pendleton Kolumbia Diana García Chińska Republika Ludowa Gong Jinjie
2. Australia Melbourne Holandia Willy Kanis Włochy Elisa Frisoni Niemcy Christin Muche
3. Kolumbia Cali Litwa Simona Krupeckaitė Francja Clara Sanchez Kuba Lisandra Guerra
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Litwa Simona Krupeckaitė Chińska Republika Ludowa Guo Shuang Holandia Willy Kanis
5. Dania Kopenhaga Francja Clara Sanchez Włochy Elisa Frisoni Chińska Republika Ludowa Guo Shuang
Klasyfikacja końcowa Holandia Willy Kanis Litwa Simona Krupeckaitė Włochy Elisa Frisoni

500 m[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Victoria Pendleton Chińska Republika Ludowa Gong Jinjie Niemcy Miriam Welte
2. Australia Melbourne Holandia Willy Kanis Chińska Republika Ludowa Gong Jinjie Australia Kaarle McCulloch
3. Kolumbia Cali Litwa Simona Krupeckaitė Kuba Lisandra Guerra Francja Sandie Clair
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Litwa Simona Krupeckaitė Chińska Republika Ludowa Gong Jinjie Chińska Republika Ludowa Xu Yulei
5. Dania Kopenhaga Kuba Lisandra Guerra Francja Sandie Clair Holandia Willy Kanis
Klasyfikacja końcowa Chińska Republika Ludowa Gong Jinjie Litwa Simona Krupeckaitė Kuba Lisandra Guerra

Sprint indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Victoria Pendleton Chińska Republika Ludowa Zheng Lulu Ukraina Lubow Szulika
2. Australia Melbourne Ukraina Lubow Szulika Niemcy Christin Muche Australia Kerrie Meares
3. Kolumbia Cali Litwa Simona Krupeckaitė Francja Clara Sanchez Kuba Lisandra Guerra
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Litwa Simona Krupeckaitė Ukraina Lubow Szulika Holandia Willy Kanis
5. Dania Kopenhaga Wielka Brytania Victoria Pendleton Francja Clara Sanchez Ukraina Lubow Szulika
Klasyfikacja końcowa Ukraina Lubow Szulika Chińska Republika Ludowa Zheng Lulu Litwa Simona Krupeckaitė

Sprint drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester  Wielka Brytania
Anna Blyth
Jessica Varnish
 Niemcy
Christin Muche
Miriam Welte
 Rosja
Wiktorija Baranowa
Swietłana Grankowska
2. Australia Melbourne  Holandia
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Australia
Emily Rosemond
Anna Meares
 Korea Południowa
Hyon Jin Gu
Kim Won Gyeong
3. Kolumbia Cali  Francja
Sandie Clair
Clara Sanchez
 Niemcy
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Litwa
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
4. Chińska Republika Ludowa Pekin  Holandia
Yvonne Hijgenaar
Willy Kanis
 Litwa
Simona Krupeckaitė
Gintarė Gaivenytė
 Chiny
Gong Jinjie
Zheng Lulu
5. Dania Kopenhaga Australia Team Toshiba
Kaarle McCulloch
Anna Meares
 Niemcy
Kristina Vogel
Miriam Welte
 Chiny
Gong Jinjie
Guo Shuang
Klasyfikacja końcowa  Niemcy  Polska  Holandia

Wyścig indywidualny na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Wendy Houvenaghel Kanada Tara Whitten Wielka Brytania Joanna Rowsell
2. Australia Melbourne Wielka Brytania Joanna Rowsell Australia Josephine Tomic Czechy Lada Kozlíková
3. Kolumbia Cali Litwa Vilija Sereikaitė Kolumbia María Luisa Calle Kanada Tara Whitten
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Nowa Zelandia Alison Shanks Litwa Vilija Sereikaitė Ukraina Switłana Haluk
5. Dania Kopenhaga Holandia Eleonora van Dijk Kanada Tara Whitten Wielka Brytania Joanna Rowsell
Klasyfikacja końcowa Wielka Brytania Joanna Rowsell Kanada Tara Whitten Litwa Vilija Sereikaitė

Wyścig drużynowy na dochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Niemcy
Charlotte Becker
Christina Becker
Lisa Brennauer
 Ukraina
Switłana Haluk
Łesia Kałytowśka
Lubow Szulika
2. Australia Melbourne  Wielka Brytania
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Australia
Ashlee Ankudinoff
Sarah Kent
Josephine Tomic
 Ukraina
Switłana Haluk
Łesia Kałytowśka
Lubow Szulika
3. Kolumbia Cali  Kuba
Dalila Rodríguez
Yudelmis Domínguez
Yumari González
 Kolumbia
Elizabeth Agudelo
Andrea Botero
María Luisa Calle
 Włochy
Giorgia Bronzini
Annalisa Cucinotta
Marta Tagliaferro
4. Chińska Republika Ludowa Pekin  Nowa Zelandia
Kaytee Boyd
Lauren Ellis
Alison Shanks
 Chiny
Jiang Fan
Sun Feiyan
Wang Cui
 Rosja
Jewgienija Romaniuta
Olga Slusariewa
Jelena Czałych
5. Dania Kopenhaga Wielka Brytania Team 100% Me
Elizabeth Armitstead
Katie Colclough
Joanna Rowsell
 Holandia
Vera Koedooder
Eleonora van Dijk
Amy Pieters
 Niemcy
Verena Jooß
Christina Becker
Lisa Brennauer
Klasyfikacja końcowa Wielka Brytania Team 100% Me  Niemcy  Nowa Zelandia

Scratch[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Kanada Tara Whitten Wielka Brytania Alexandra Greenfield
2. Australia Melbourne Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Włochy Annalisa Cucinotta Rosja Jewgienija Romaniuta
3. Kolumbia Cali Włochy Annalisa Cucinotta Kuba Yumari González Hiszpania Gema Pascual
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Rosja Jewgienija Romaniuta Włochy Giorgia Bronzini Australia Belinda Goss
5. Dania Kopenhaga Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Holandia Vera Koedooder Szwajcaria Andrea Wolfer
Klasyfikacja końcowa Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Rosja Jewgienija Romaniuta Włochy Annalisa Cucinotta

Wyścig punktowy[edytuj | edytuj kod]

Lp Miasto 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Wielka Brytania Manchester Wielka Brytania Elizabeth Armitstead Wielka Brytania Lucy Martin Wielka Brytania Katie Colclough
2. Australia Melbourne Rosja Jewgienija Romaniuta Hiszpania Leire Olaberria Australia Belinda Goss
3. Kolumbia Cali Włochy Giorgia Bronzini Kuba Yumari González Kanada Tara Whitten
4. Chińska Republika Ludowa Pekin Czechy Jarmila Machačová Chińska Republika Ludowa Wang Cui Włochy Giorgia Bronzini
5. Dania Kopenhaga Holandia Eleonora van Dijk Wielka Brytania Katie Colclough Stany Zjednoczone Shelley Olds
Klasyfikacja końcowa Włochy Giorgia Bronzini Czechy Jarmila Machačová Wielka Brytania Katie Colclough

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]