Pucybut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karol Dominik Witkowski, Czyścibut
Turecki pucybut w trakcie pracy

Pucybut (także czyścibut, czyściciel butów) – zawód polegający na czyszczeniu i polerowaniu obuwia przypadkowych klientów, wykonywany zwykle wprost na ulicy miasta, za wynagrodzeniem[1]. Obecnie w Polsce zawód pucybuta jest rzadko spotykany.

Specyfika zawodu[edytuj | edytuj kod]

Zwykle obsługiwany przez pucybuta klient kładzie nogi na podnóżek, jego spodnie są delikatnie podwijane (by nie ubrudzić nogawek), po czym pucybut zaczyna czyścić mu buty za pomocą szczotek, past, kremów i szmatek. Na początku usuwa kurz i błoto, następnie szczotkuje buty pastą i na końcu doprowadza je do połysku wełnianą szmatką[2].

Zawód wykonywany typowo przez mężczyzn lub (w dawniejszych czasach) przez chłopców. W stereotypowym wyobrażeniu, strój pucybuta składa się z fartucha, koszuli z muszką i rękawic[3], jednak nie wszyscy pucybuci tak się ubierają.

Synonim przedsiębiorczości[edytuj | edytuj kod]

Zawód pucybuta stał się synonimem początku drogi w przedsiębiorczości (biznesie), co znalazło wyraz w popularnym sloganie Od pucybuta do milionera. Opiera się to na fakcie, że rozpoczęcie działalności w tym własnym, jednoosobowym przedsiębiorstwie, nie wymaga dużego wkładu kapitału, przynosi skromny dochód, wymaga ciężkiej pracy, która nie cieszy się szacunkiem innych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać pucybut [w:] Słownik języka polskiego PWN [online] [dostęp 2023-07-23].
  2. Pucybut na telefon?. Super Express. [dostęp 2023-07-23]. (pol.).
  3. Pucybut. Interia Biznes. [dostęp 2023-07-23]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]