Qiao Hong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Qiao.
Qiao Hong
Data i miejsce urodzenia 21 listopada 1968
Wuhan
Dyscypliny tenis stołowy
Dorobek medalowy

Qiao Hong (chiń. upr.: 乔红; chiń. trad.: 喬紅; pinyin: Qiáo Hóng; ur. 21 listopada 1968 w Wuhan) - chińska tenisistka stołowa, czterokrotna medalistka olimpijska, dziesięciokrotna medalistka mistrzostw świata.

W swojej kolekcji medalowej ma cztery olimpijskie medale i pięć tytułów mistrzostw świata. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie zdobyła dwa medale: srebro w kategorii gry pojedynczej oraz złoto w kategorii gry podwójnej kobiet (grała w parze z Deng Yaping). Kolejne dwa medale olimpijskie, brąz w grze pojedynczej i ponownie złoto w podwójnej (również z Deng Yaping) zdobyła cztery lata później na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

Wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw świata. Dwukrotnie zdobywała tytuły w grze podwójnej i zespołowo, jeden raz w 1989 w Dortmundzie w grze pojedynczej.

Jeden raz zdobyła Puchar Świata w grze podwójnej. Zwycięstwo osiągnęła w Las Vegas w 1992 roku. Wygrała turniej w grze pojedynczej podczas Pucharu Azji w Szanghaju (1994.

Sześciokrotnie zdobywała medale podczas Igrzysk Azjatyckich, mając w dorobku dwa triumfy (drużynowo). Również sześć razy przywoziła medale z mistrzostw Azji, trzykrotnie zwyciężając (drużynowo w 1994 oraz dwukrotnie w 1990 z Kuala Lumpur - w singlu i w deblu).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]