Róże Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Róże Europy
Rok założenia 1983
Pochodzenie  Polska (Warszawa)
Gatunek rock
Wytwórnia płytowa Box Music
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach
Strona internetowa

Róże Europy - polski zespół rockowy, założony w Warszawie w 1983 roku. Zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych.

Założycielem i liderem grupy jest Piotr Klatt - wokalista i autor tekstów, który jako jedyny był w zespole przez cały okres jego istnienia. Grupa często zmieniała skład, współtworzyli ją m.in. kolejni gitarzyści i zarazem kompozytorzy: Artur Orzech (obecnie dziennikarz i prezenter), Michał Grymuza, Grzegorz Witkowski (dziennikarz czasopism Tylko Rock i Teraz Rock, kompozytor Rock'n'Rollowców) oraz Sławomir Wysocki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za oficjalne rozpoczęcie działalności zespołu można przyjąć występ na Festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Trzy lata później ukazała się debiutancka płyta Stańcie przed lustrami. Ten i kolejne albumy przyniosły zespołowi popularność za sprawą takich utworów jak: Stańcie przed lustrami, Mamy dla was kamienie, Rock’n’rollowcy czy Radio Młodych Bandytów.

Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 wraz z wydaniem albumu Poganie! Kochaj i obrażaj, na którym znalazł się największy przebój grupy - Jedwab[1], a także single: Wesołych Świąt i Kontestatorzy. Jedwab (w którym gościnnie głosu użyczyła, rozpoczynająca wtedy karierę, Edyta Bartosiewicz[2]) przez kilka miesięcy utrzymywał się w czołówkach list przebojów, m.in. przez pięć tygodni na pierwszym miejscu Listy Przebojów Trójki.

Kolejne albumy (z wyjątkiem koncertowego Marihuana) nie odniosły sukcesu komercyjnego. Stopniowo o zespole zrobiło się cicho, sami muzycy w 1997 roku ograniczyli działalność do sporadycznych koncertów.

Zespół powrócił po kilku latach dwoma singlami: Teraz (2003) i Kosmetyki (2004), oba znalazły się na wydanej w 2005 roku składance podsumowującej działalność grupy.

8 marca 2007 roku ukazała się nowa studyjna płyta zespołu, zatytułowana 8.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Zapomniane polskie zespoły lat 90. Onet Muzyka, 8 sie, 12:51. [dostęp 2014-08-25]. s. 4 z 15.
  2. Róże Europy: biografia, opis, informacje. Eska Rock. [dostęp 2014-04-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]