Rąbiń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rąbiń
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rąbiniu
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rąbiniu
Państwo  Polska
Województwo wielkopolskie
Powiat kościański
Gmina Krzywiń
Wysokość 78-85 m n.p.m.
Liczba ludności (2006) 365
Strefa numeracyjna (+48) 65
Kod pocztowy 64-010
(poczta: Krzywiń)
Tablice rejestracyjne PKS
SIMC 0372747
Położenie na mapie gminy Krzywiń
Mapa lokalizacyjna gminy Krzywiń
Rąbiń
Rąbiń
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rąbiń
Rąbiń
Ziemia 52°02′40″N 16°52′15″E/52,044444 16,870833

Rąbiń (dawniej Rąbin[2], łac. Ranbino[3], niem. Rombin[4], 1939–45 Ackerrode[5]) – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Krzywiń. Położona jest na Pojezierzu Krzywińskim nad wyskockim rowem. Rąbiń leży na jednym ze szlaków rowerowych sieci EuroVelo (trasa nr 9, odcinek PoznańZaorle). Przez wieś przebiega także pielgrzymia Wielkopolska Droga św. Jakuba. Według uprzedniego podziału administracyjnego miejscowość znajdowała się w leszczyńskiem.

Rąbiń oraz okoliczne wsie (takie jak: Turew, Błociszewo, czy Stary Gołębin[6]), leżące na terenie czterech gmin, w dwóch różnych powiatach – kościańskim i śremskim, stanowią z rolniczo-kulturowego punktu widzenia cenny obszar. Właśnie dlatego wraz z Rąbiniem, również kilkanaście innych miejscowości objętych zostało ochroną przez Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego, który utworzono w 1992 roku.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół

późnogotycka, zabytkowa świątynia pod wezwaniem Apostołów Piotra i Pawła, murowana z cegły, wzniesiona w końcu XV i I połowy XVI wieku z wykorzystaniem murów XIII-wiecznej budowli romańskiej. Kościół jest jednonawowy z parą bocznych barokowych kaplic z 1648 roku i neogotyckim prezbiterium z lat 1904-1905. Po obu stronach wejścia znajdują się kopie tablic VII i VIII stacji Kopaszewskiej Drogi Krzyżowej (oryginały mieści kaplica w Kopaszewie). W pobliżu stoi również XIX-wieczna plebania.

  • Nekropola Chłapowskich

jest to niewielki, otoczony ceglanym murem cmentarz, znajdujący się wokół kościoła. Pochowani są m.in. Dezydery Chłapowski wraz z żoną Antoniną z Grudzińskich Chłapowską, jego ojciec – Józef Chłapowski oraz Joanna Grudzińskaksiężna łowicka, żona wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza (zm. 1831; jej grób przeniesiono w 1929 roku z Carskiego Sioła).

 Z tym tematem związana jest kategoria: pochowani w Rąbiniu.
  • Pomniki

– przed kościołem, po drugiej stronie drogi w kierunku Dalewa stoi kamienny obelisk o podstawie trójkąta, ozdobiony płaskorzeźbami na każdej ze stron, pochodzący z 1764 roku.

– na rynku (pl. Kościuszki) znajduje się głaz z tablicą, która upamiętnia fakt podpisania w okolicy Rąbinia aktu oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do powstania przeciw pruskiemu zaborcy.

Przypisy

  1. 100 lat kaplicy w Rąbiniu. [dostęp 11 marca 2013].
  2. Wojskowy Instytut Geograficzny: mapa z 1933 roku
  3. Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski: tom II, dokument nr 988, Ignacy Zakrzewski, Poznań 1878
  4. Rąbin w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IX (Pożajście – Ruksze) z 1888 r.
  5. Archiwum Map Zachodniej Polski
  6. w dwóch pierwszych znajdują się pałace, zaś w drugiej i trzeciej stoją zabytkowe, drewniane kościoły