RCN Solec Kujawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Państwo  Polska
Miejscowość okolice Solca Kujawskiego, powiat bydgoski, kujawsko-pomorskie
Wysokość 64 m n.p.m.
Właściciel Polskie Radio
Typ maszt radiowy
Wysokość obiektu 330 i 289 m
Data otwarcia 1999
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bydgoskiego
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim
Ziemia 53°01′08,07″N 18°15′28,80″E/53,018908 18,258000

RCN Solec Kujawski (Radiowe Centrum Nadawcze w Solcu Kujawskim) – stacja nadawcza fal długich o częstotliwości 225 kHz, mająca za zadanie nadawanie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Za pomocą fal długich Program I Polskiego Radia można usłyszeć zarówno na obszarze całej Polski jak i w krajach sąsiadujących z Polską[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej budowa stała się konieczna po runięciu 8 sierpnia 1991 roku masztu radiowego w Konstantynowie, najwyższej wówczas konstrukcji w dziejach świata.

Nadajnik odbudowany został w latach 1998–1999 na dawnym poligonie wojskowym w pobliżu Solca Kujawskiego. Przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała się miejscowość (przysiółek) Kabat (Grosswalde), wysiedlona i wchłonięta przez utworzony przez Niemców w Puszczy Bydgoskiej wojskowy poligon artyleryjski i rakietowy.

Teren dzisiejszego RCN Solec Kujawski sfotografowany przez satelitę wywiadowczego w 1965

Centrum zostało uroczyście uruchomione 4 września 1999 roku. W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski oraz prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Maszt 330-metrowy
Fider, czyli przewód antenowy otwartej konstrukcji, którym przesyłany jest sygnał z nadajników do anteny

W trakcie planowania budowy zrezygnowano z budowania masztu półfalowego na rzecz dwóch mniejszych masztów ćwierćfalowych. Wynikło to po części z konieczności budowy kierunkowego zespołu anten, ze względu na niecentralne położenie nadajnika na terenie Polski i związaną z tym potrzebę kształtowania charakterystyki promieniowania (jest to charakterystyka w kształcie ósemki skierowanej osią główną na Przemyśl-Lubaczów). Maszty ćwierćfalowe mają wysokości 330 i 289 metrów, i są utrzymywane przez cztery poziomy odciągów. Wokół każdego masztu znajduje się uziemiający system przeciwwag o promieniu równym jego wysokości, wykonany z promieniście rozłożonych 120 drutów miedzianych zakopanych na głębokości 30-40 cm. Zasilanie energią w.cz. zrealizowane jest bocznikowo pomiędzy płaszczyznami odciągów, co umożliwia uziemienie całej konstrukcji. Zysk energetyczny anteny wynosi 4,94 dB.

Nadajnik długofalowy o mocy maksymalnej 1200 kW został skonstruowany przez francuską firmę Thomcast. Składa się on z trzech bloków o mocy maksymalnej (fali nośnej) 400 kW, natomiast każdy blok z 256 modułów, wykorzystujących tranzystory MOSFET (ponad 6100 tranzystorów mocy w całym nadajniku).

Sygnał przekazywany satelitarnie z warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia, moduluje amplitudowo falę nośną przez włączanie i wyłączanie odpowiedniej liczby modułów (przy braku modulacji pracuje połowa modułów potrzebnych do uzyskania ustawionej mocy fali nośnej). Każdy blok jest oddzielnym nadajnikiem z modulacją amplitudy. Bloki pracują synchronicznie z możliwością pracy na antenę trzech lub dowolnych dwóch bloków, wtedy możliwe są prace serwisowe przy trzecim bloku bez wyłączania całego nadajnika. Sygnał z trzech (lub dwóch) bloków jest sumowany i filtrowany w układzie sumującym, a następnie wysyłany do zespołu anten.

Najsłabszy sygnał zmierzony na terenie Polski (w Przemyślu) wynosi 82.5 dBmV/m, co gwarantuje bardzo dobrą jakość odbioru. Im dalej od nadajnika, tym sygnał jest słabszy. Niesymetryczny kształt zasięgu jest efektem zastosowania anteny kierunkowej (dwa aktywne maszty o wysokości 330 i 289 m).

Transmitowane programy[edytuj | edytuj kod]

LP Program Właściciel Częstotliwość Moc nadajnika
1 Polskie Radio Program I Polskie Radio S.A. 225 kHz 1000 kW

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • D.J. Bem. Układ antenowy w Radiowym Centrum Nadawczym Solec Kujawski (Polskie Radio S.A.). „Przegląd Telekomunikacyjny i Wiadomości Telekomunikacyjne”. 8, s. 577-585, 2000. Warszawa. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]