Ra's al Ghul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ra's al Ghul, imię pisane także Rā's al Ghūl (arab.: رأس الغول‎), to złoczyńca występujący w komiksach DC Comics, jeden z najpotężniejszych i najgroźniejszych przeciwników Batmana. Jego imię po arabsku oznacza "Głowa Demona", jest też nawiązaniem do gwiazdy Algol. Stworzony został przez scenarzystę Dennisa O'Neila i rysownika Neala Adamsa. Po raz pierwszy wzmianka o nim pojawiła się w komiksie Batman #232 w historii "Córka Demona" (czerwiec 1971).

Jest potężnym ekoterrorystą, stojącym na czele międzynarodowej siatki przestępczej i przywódcą Ligi Zabójców. Najprawdopodobniej pochodzi z Arabii, z miasta o silnej mniejszości chińskiej[1][2]. Jest praktycznie nieśmiertelny, dzięki okresowym kąpielom w tzw. Jamach Łazarza[1][3] - alchemiczno-naukowej łaźni chemicznej, umiejscowionej w punktach zbiegu linii pola magnetycznego Ziemi.

Wielokrotnie występował przeciw Batmanowi, którego wysoko ceni jako swojego wroga. Jest jedną z niewielu osób, które znają jego prawdziwą tożsamość. Kilkukrotnie próbował zrobić z niego dziedzica swej organizacji poprzez ślub ze swoją córką, Talią al Ghul (Talią Head)[4][5].

W Filmie Batman: Początek (Batman Begins) w jego rolę wcielili się Ken Watanabe (fałszywy Ra's) oraz Liam Neeson ("Ducard"/prawdziwy al Ghul).

Przypisy

  1. 1,0 1,1 O'Neil, Dennis, Breyfogle, Norm Birth of the Demon 1992
  2. Grayson, Devin, Gulacy, Paul - Batman / Ra's al Ghul: Year One
  3. O'Neil, Dennis, Adams, Neal seria Batman #242 - #244
  4. Bingham, Jerry, Barr, Mike W. Son of the Demon 1987
  5. O'Neil, Dennis, Novick, Irv "I pronounce you Batman and wife" w DC SPECIAL SERIES VOL.2 #15

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]