Radiator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Radiator [łac.] (rozpraszacz ciepła) – element lub zespół elementów odprowadzających ciepło z elementu, z którym się styka, do otoczenia (np. powietrza). Radiator jest specjalnie ukształtowaną bryłą z metalu (lub jego stopów) dobrze przewodzącego ciepło o rozwiniętej powierzchni od strony powietrza zazwyczaj w postaci żeber, prętów by zwiększyć przekazywanie ciepła. Radiatory wykonuje się najczęściej z aluminium i miedzi. Aluminium często barwi się na czarno. Powszechnie stosowane są w elektronice, ze względu na dużą ilość ciepła wydzielaną z niewielkich elementów, co odpowiada dużej gęstości mocy.

Dla lepszego przewodzenia ciepła stosuje się dociskanie radiatora do powierzchni wydzielającej ciepło. Korzystnie jest ewentualną szczelinę wypełnić cienką warstwą pasty termoprzewodzącej. Można także użyć taśmy termoprzewodzącej lub kleju termoprzewodzącego. Skuteczność działania radiatora zależy od możliwości swobodnego unoszenia ciepła poprzez konwekcję. Radiator należy tak usytuować, aby utworzyć pionowe kanały działające na zasadzie komina. Dalsze powiększenie skuteczności chłodzenia można zapewnić poprzez wymuszony obieg powietrza za pomocą wentylatora. W przypadku największego obciążenia cieplnego konieczne jest rozprowadzenie strumienia ciepła w radiatorze przez pośrednictwo cieczy np. w formie rurki cieplnej lub chłodzenia cieczą.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Radiatory są niezbędnym elementem w komputerach (zwłaszcza osprzętu procesora), wzmacniaczach i urządzeniach chłodzących np. lodówkach, a także nagrzewających się elementów np. silnika.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]