Radio Ga Ga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 08:33, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Radio Ga Ga
Wykonawca singla
z albumu The Works
Queen
Strona B

"I Go Crazy"

Wydany

23 stycznia 1984

Nagrywany

1983

Gatunek

rock

Długość

  • 5:49 (wersja z albumu)
  • 6:53 (12" wersja z winyla)
  • 6:01 (12" wersja instrumentalna)
Wydawnictwo

EMI / Capitol

Producent

Queen i Mack

Format

Płyta gramofonowa

Singel po singlu
Back Chat
(1982)
„Radio Ga Ga”
(1984)
I Want to Break Free
(1984)

Radio Ga Ga – utwór brytyjskiej grupy rockowej Queen z albumu The Works (1984). Napisany został przez Rogera Taylora. Był wykonywany na żywo podczas tras koncertowych w latach 19841986.

Inspiracją do napisania utworu, jak utrzymuje Taylor, było wyrażenie często używane przez jego najstarszego, a wówczas 3-letniego syna (stąd też wziął się tytuł). Perkusista zamierzał początkowo umieścić go na swoim solowym albumie, lecz Freddie Mercury po zapoznaniu się z utworem doszedł do wniosku, że jest to wielka okazja na stworzenie przeboju. Basista John Deacon i gitarzysta Brian May przychylili się do zdania Mercury'ego i Taylor dokończył utwór wraz z resztą zespołu, rezygnując tym samym z solowej wersji.

Na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, utwór zadebiutował 4 lutego 1984 roku i dotarł do pozycji 1. W sumie spędził w zestawieniu 13 tygodni.

Utwór był jednym z pięciu, które Queen wykonał podczas koncertu Live Aid 13 lipca 1985 roku. Podczas The Freddie Mercury Tribute Concert w 1992 roku, utwór został wykonany przez Paula Younga.

Podczas tras koncertowych Queen + Paul Rodgers od 2005 do 2009 roku utwór wykonywał Roger Taylor.

Teledysk

Swą popularność utwór zawdzięcza w pewnym stopniu nowatorskiemu jak na owe czasy teledyskowi. Część teledysku jest czarno-biała, druga część natomiast kolorowa. Oprócz całej gamy efektów specjalnych, członkowie Queen wykorzystali podczas jego realizacji elementy niemieckiego filmu Fritza Langa Metropolis z 1927 roku. W pierwszej części teledysku członkowie grupy jadą samochodem "z przyszłości". W następnej części Mercury w czerwonym kostiumie wchodzi do komnaty z zegarem i przesuwa jego wskazówki. Po chwili pojawiają się sylwetki trzech pozostałych członków grupy (Taylor, May, Deacon). Najwięcej kłopotów sprawiła scena z refrenu utworu, w której członkowie zespołu wraz z tłumem rytmicznie klaszczą w dłonie. Muzycy długo nie mogli sobie poradzić z synchronizacją oklasków.

Nawiązania

Amerykańska wokalistka Stefani Germanotta przyjęła swój pseudonim Lady Gaga inspirując się tytułem tego utworu[1].

Przypisy

  1. Lady Gaga: Official Site. [dostęp 2010-04-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne