Radio PiN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Radio PiN
Państwo  Polska
Język polski
Założono 12 września 2002
Właściciel Radio PiN SA
Prezes Dariusz Grzywaczewski[1]
Częstotliwości
w miastach
Warszawa 102 MHz
Łódź 102,3 MHz
Poznań 93,9 MHz
Wrocław 103,7 MHz
Kielce 92,9 MHz
Olsztyn 92,4 MHz
Bydgoszcz 90,5 MHz
Gdańsk 93,9 MHz
Kraków 104,9 MHz
Strona internetowa radia

Radio PiN – ponadregionalna stacja radiowa z siedzibą w Warszawie, nadająca również w kilku innych miastach Polski, powiązana kapitałowo i programowo z Polsatem. Ramówka stacji ma charakter muzyczno-informacyjno-lifestyle'owy, przy czym w serwisach informacyjnych i publicystyce szczególny nacisk kładziony jest na tematykę ekonomiczną.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rozgłośnia rozpoczęła nadawanie programu 12 września 2002 roku w Warszawie. W koncesji, przyznanej 5 czerwca 2002 roku, charakter programu został określony jako finansowo-biznesowy. Nazwa radia, akronim angielskiego Personal Identification Number – Osobistego Numeru Identyfikacyjnego, jest tutaj tłumaczona jako "Pieniądz i Nowoczesność".

Radio, skierowane do odbiorcy o zainteresowaniach ekonomicznych, charakteryzuje oferta muzyczna wypośrodkowana między muzyką niszową a proponowaną przez stacje uniwersalne, z naciskiem na tzw. easy listening, chillout oraz lo-fi. Dotychczas ukazało się sześć kompilacji, zatytułowanych Pinacolada – The Very Best of Radio PiN i dwie płyty pt. Piękni Trzydziestoletni. 1 marca 2010 roku Radio Pin zasadniczo zmieniło wizerunek, poszerzając ofertę muzyczną o utwory z głównego nurtu muzyki pop oraz dokonując zmian w ramówce.

Zasięg[edytuj | edytuj kod]

Stacji można słuchać w następujących miastach:

Stacja dostępna jest w ramach pakietu DVB-T - TV Mobilna oraz na platformach cyfrowych Cyfrowy Polsat i nc+

Słuchalność[edytuj | edytuj kod]

Według badania Radio Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres grudzień 2013 - luty 2014, wskaźnik słuchalności radia PiN wynosi 0,2 proc., co daje tej stacji 12. pozycję w Polsce[2].

Właściciel i siedziba[edytuj | edytuj kod]

Właścicielem koncesji jest Radio PiN S.A. (wcześniejsza nazwa: Agencja Wydawniczo-Marketingowa "MEDIABANK" S.A.). W 2007 51% udziałów w stacji kupiła telewizja Polsat[3]. Do marca 2006 roku siedziba stacji znajdowała się w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 4, następnie została przeniesiona na pl. Inwalidów 10. W pierwszym kwartale 2014 planowane jest jej przeniesienie do głównego budynku Polsatu przy ul. Ostrobramskiej, co jest częścią procesu głębszej integracji stacji z kanałami telewizyjnymi Polsat News i Polsat Biznes[4].

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Kierownictwo:

  • Prezes Zarządu, Dyrektor Działu Marketingu i Sprzedaży: Dariusz Grzywaczewski
  • Redaktor Naczelny, Dyrektor Programowy - Radosław Kietliński
  • Dyrektor Muzyczny: Marcin Sobesto
  • Dyrektor Publicystyki: Marcin Kowalski
  • Dyrektor Informacji: Agnieszka Witkowicz

Audycje w Radiu PiN prowadzą m.in Karolina Kozak (Fonobłyski), Karolina Korwin-Piotrowska (Bez cukru), Tomasz Kin (Rezerwat) i Kamil Śmiałkowski (Człowiek z Popkultury).

Przypisy

  1. Zarząd - Ludzie Radia PiN (pol.). Radio PiN. [dostęp 2010-06-12].
  2. Kuba Wajdzik: Radio Zet w górę, RMF FM w dół (pol.). portalmedialny.pl, 10 marca 2014. [dostęp 2014-03-12].
  3. B.Goczał, K. Prewęcka, Zawsze do przodu, "Media i Marketing Polska", nr 36/2007, s. 19.
  4. Duże zmiany w Radiu PiN. Cztery pasma w ciągu dnia, więcej informacji. wirtualnemedia.pl, 2014-01-24. [dostęp 2014-01-25].