Tytus, Romek i A’Tomek księga IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rakietowóz)
Tytus, Romek i A’Tomek księga IV
Seria: Tytus, Romek i A’Tomek
Scenariusz

Henryk Jerzy Chmielewski

Rysunki

Henryk Jerzy Chmielewski

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1969

Wydawca

Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty

Tematyka

humor

poprzedni
Tytus, Romek i A’Tomek księga III
następny
Tytus, Romek i A’Tomek księga V

Tytus, Romek i A’Tomek księga IV – czwarty kolejny komiks z serii Tytus, Romek i A’Tomek o przygodach trzech przyjaciół Tytusa, Romka i A’Tomka.

Autorem scenariusza i rysunków jest Henryk Jerzy Chmielewski. Album ten ukazał się po raz pierwszy w roku 1969 nakładem Wydawnictwa Harcerskiego. Potocznie księga ta ma opis Tytus żołnierzem. Album oprócz kadrów komiksowych zawiera sześć tablic z uzbrojeniem wojska polskiego, a na końcu książeczki umieszczone są stopnie wojska lądowych i marynarki wraz z ich graficznym przedstawieniem. Na stronie 28 jest malunek chłopców pt. „Wyzwolenie Warszawy”, którym wygrali konkurs plastyczny.

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Tytus, Romek i A’Tomek bawią się w wojnę. Ćwiczą musztrę, pokonują tory przeszkód, udzielają pierwszej pomocy rannemu, forsują rzekę, czołgają się przez tunel. Na drugi dzień atakują bazę nieprzyjaciela i wykradają „tajne plany”, które okazują się planami zagospodarowania zieleni. A’Tomek wraz z resztą buduje rakietowóz, pojazd bojowy. Projektantem tego obiektu był A’Tomek[1], który wykonał go z drewna z pomocą Romka i Tytusa[2]. Zbudowanie go zajęło chłopcom kilka dni. Mieścił dwie osoby, napędzany był siłą ludzkich mięśni, posiadał peryskop do obserwacji pola walki. W rakietowozie każdy z chłopców miał swoje obowiązki: A’Tom kierował ogniem walki przez peryskop, Romek zastępował motor, a Tytus bombardował woreczkami z piaskiem. Pomalowany był w wojskowe barwy ochronne. Za pomocą rakietowozu prowadzą wojny podwórkowe z wojskiem Lulasia. Chłopcy pod wpływem kolegów postanawiają zdobyć Odznakę Sprawności Bojowej. Następnie w nagrodę za konkurs plastyczny są zaproszeni na rzeczywiste ćwiczenia wojskowe. Zakładają prawdziwe żołnierskie mundury, śpią w wojskowych namiotach, uczestniczą w porannej zaprawie i w ćwiczeniach bojowych. Po zajęciach wojskowych pomagają rolnikowi w żniwach.

Zawartość tablic albumu A’Tomka[edytuj | edytuj kod]

  1. Czołgi – lekki czołg pływający PT 76, czołg średni T 34/85, czołg średni T 54
  2. Transportery opancerzone – kołowy, pływający transporter opancerzony BRDM, kołowy, pływający transporter opancerzony SKOT, gąsienicowy, pływający transporter opancerzony TOPAS
  3. Artyleriaarmata przeciwpancerna 85 mm, współczesna „Katiusza” – artyleryjska wyrzutnia rakietowa, rakieta taktyczna na wyrzutni z podwoziem gąsienicowym
  4. Artyleria przeciwlotniczarakieta przeciwlotnicza, armata przeciwlotnicza 57 mm w położeniu bojowym, samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU 23-4 z czterema sprzężonymi działkami 23 mm kierowanymi radarami
  5. Niewypały – granat moździerzowy, pocisk artyleryjski, granaty ręczne, granaty partyzanckie. „Karbidówka”, „Filipinka”, „Sidolówka”, nabój do haubicy, bomba lotnicza, miny przeciwczołgowe, amunicja karabinowa i pistoletowa
  6. Lotnictwo – śmigłowiec SM-2, szkolny samolot odrzutowy Iskra, odrzutowy samolot myśliwski MIG-21

Kulisy powstania komiksu[edytuj | edytuj kod]

Autor albumu wspominał w wywiadach, iż temat czwartej książeczki został mu narzucony „z góry”; musiał narysować swoich bohaterów w wojsku[3]. A także nie mógł narysować Tytusa stojącego na warcie; tłumaczeniem było, iż cyt. „Tytus jako małpa nie może stać na warcie, bo żołnierz musi złożyć przysięgę”[3]. Również uwagę cenzorów zwróciły czołgi rysowane przez Chmielewskiego, bo na rysunku karykaturalnym mogą być koślawe, więc obok musiały być zamieszczone grafiki (innego autora) z realistycznymi rysunkami sprzętu wojskowego i stąd wzięły się tablice A’Tomka w tej książeczce[4].

Analiza[edytuj | edytuj kod]

Krzysztof Grzegorzewski, analizując serię o Tytusie w kontekście analizy wpływu cenzury i propagandy na twórczość Chmielowskiego, opisał tom jako "niemal jawną propagandę Ludowego Wojska Polskiego", zawierający także propagandowe i historycznie błędne informacje o "wyzwoleniu" Warszawy przez LWP[5].

Wydania[edytuj | edytuj kod]

  • wydanie I 1969 – Wydawnictwo Harcerskie, nakład: 100 000 egzemplarzy
  • wydanie II 1973 – Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, nakład: 50 000 egzemplarzy
  • wydanie III 1976 – Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, nakład: 50 000 egzemplarzy
  • wydanie IV 2001 – Prószyński i S-ka, nakład: 25 000 egzemplarzy, pierwsze w pełni kolorowe
  • wydanie V (wydanie zbiorowe jako Złota księga przygód V) 2004 – Prószyński i S-ka, nakład: 20 000 egzemplarzy
  • wydanie VI 2009 – Prószyński Media
  • wydanie VII 2014 – Prószyński Media

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Jerzy Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek księga IV. Warszawa: Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, 1973, s. 14.
  2. Henryk Jerzy Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek księga IV. Warszawa: Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, 1973, s. 15.
  3. a b dostęp 6.10.2013
  4. wywiad pt. Wojsko dostęp 06.10.2013
  5. Krzysztof Grzegorzewski, Obraz wartości PRL w komiksie Henryka Jerzego Chmielewskiego Tytus, Romek i A’Tomek (analiza ksiąg z lat 1966–1987), „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica”, 41 (3), 2017, s. 159–180, ISSN 1505-9057 [dostęp 2023-10-02] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Jerzy Chmielewski: Tytus, Romek i A’Tomek księga IV. Warszawa: Wydawnictwo Harcerskie Horyzonty, 1973.