Rallycross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rallycross

Rallycross - rodzaj wyścigów samochodowych rozgrywanych na zamkniętym torze (przeważnie o długości do 1 km), o nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. W biegu startuje jednocześnie kilku zawodników. Sport ten cieszy się popularnością głównie w Szwecji, Norwegii, Polsce, Holandii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Program zawodów obejmuje:

Treningi (start jednego zawodnika jednocześnie): Treningi wolne - bez pomiaru czasu,treningi oficjalne - z pomiarem czasu do ustalenia kolejności w kwalifikacjach

Biegi kwalifikacyjne (od 3 do 5 zawodników z jednej linii startu): Rozegrane zostają trzy biegi kwalifikacyjne, w których zawodnicy walczą o jak najlepsze miejsca startowe w finałach. Aby zakwalifikować się do finału, zawodnik musi ukończyć przynajmniej dwa z nich.

Biegi finałowe (6 zawodników na trzech liniach startu): W zależności od ilości zawodników zakwalifikowanych do finałów rozegrana zostaje odpowiednia liczba biegów. Zawodnik sklasyfikowany najniżej startuje z ostatniego pola w najniższym finale. Zwycięzca finału przechodzi o jeden poziom wyżej, aż do finału "A". Zawody wygrywa ten, kto najszybciej dojedzie do mety finału "A".

Warunkiem koniecznym do startu w wyścigach samochodowych jest posiadanie licencji kierowcy wyścigowego stopnia C.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rallycross narodził się w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]