Ramiro Ledesma Ramos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ramiro Ledesma Ramos (ur. 23 maja 1905, Alfaraz de Sayago, zm. 29 października 1936, Aravaca) - hiszpański polityk, filozof, publicysta.

Studiował filozofię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie Madryckim, gdzie był uczniem wybitnego filozofa hiszpańskiego José Ortegi y Gasseta. W czasie studiów napisał powieść dla młodzieży El sello de la muerte (Pieczęć Śmierci). Ramos zafascynowany był przemianami zachodzącymi w faszystowskich Włoszech. W 1931, w wieku 26 lat, rozpoczął wydawanie pisma La Conquista del Estado (Podbój Państwa). Gazeta ta zajmowała się krytyką niemal wszystkich instytucji: monarchii i republiki, partii politycznych oraz związków zawodowych, a także Kościoła katolickiego. W piśmie tym zaczęła się krystalizować idea narodowego syndykalizmu jako opozycji wobec komunizmu i kapitalizmu.

10 października 1931 grupa Ledesmy łączy się z grupą Onésimo Redondo Ortegi, wydawcy pisma Libertad (Wolność), w Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista (JONS; Związki Ofensywy Narodowo – Syndykalistycznej). W programie wzywano do walki o przywrócenie odwiecznej świetności Hiszpanii z okresu istnienia jej imperium pod hasłami "Espańa, Una, Grande y Libre" (Hiszpania, Jedna, Wielka i Wolna). Symbolem organizacji zaprojektowanym przez Ramiro Ledesmę stało się stare godło królów hiszpańskich, Ferdynanda i Izabeli - pęk strzał ujętych pierścieniem. Dla organizacyjnej flagi Ledesma wybrał syndykalistyczne czarno-czerwone barwy. Z czasem, głównie w Kastylii, udawało mu się zwerbować zwolenników, tak aby można było utworzyć bojówki.

W lutym 1934 dochodzi do zjednoczenia JONS oraz Falangi Hiszpańskiej Jose Antonio Primo de Rivery w Falange Espańola de las Juntas de Ofensiva Nacional Sindicalista, która przejęła symbole - godło i flagę - od JONS. W 1935 wodzem Falangi zostaje Jose Antonio. Aby uniknąć sporów Ramiro Ledesma tworzy grupę Patria Libre.

Wybuch wojny domowej w Hiszpanii zastał Ramiro Ledesma Ramos w republikańskim Madrycie. W związku z antyrządową rebelią aresztowano go w lecie 1936 i umieszczono w więzieniu Alacante. 29 października 1936 roku został rozstrzelany przez milicję republikańską. Przez hiszpańskich nacjonalistów uznawany jest za męczennika.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona o Ramiro Ledesmie