Ramzes IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ramzes IV
M-Ramses IV.jpg
władca starożytnego Egiptu
Okres panowania od 1152 p.n.e.
do 1145 p.n.e.
Dane biograficzne
Dynastia XX dynastia
Ojciec Ramzes III
Matka Teje
Żona Dautentopet
Dzieci Ramzes V
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Imiona Ramzesa IV hieroglifami
Nomen Ramessisu

Heka-Maat-Re-MeriAmon
(egip. Zrodzony-z-Re
Władca-Sprawiedliwości-Re-Ukochany-przez-Amona'')

G39 N5
<
C12 U6 C2 F31 O34
O34
N5 S38 C10
>
Prenomen User-Maat-Re Setepen-Amon

Heka-Maat-Re Setepen-Amon
(egip. Potężna-jest-Sprawiedliwość/Harmonia-Re
Wybraniec-Amona
Władca-Sprawiedliwości/Harmonii-Re Wybraniec-Amona'')

M23
X1
L2
X1
<
N5 F12 H6 C12 S3
U21
>


M23
X1
L2
X1
<
N5 S38 H6 C12 U21
N35
>
Imię horusowe Ka-nechat-anch-em-Maat
(egip. Byk-potężny-który-żyje-dla-Maat)
E1
D44
S34 G17 H6

Ramzes IV - faraon, władca starożytnego Egiptu z XX dynastii, z okresu Nowego Państwa. Syn Ramzesa III i królowej Isis (Iset). Panował prawdopodobnie w latach 1152-1145 p.n.e. Osiągnął sukcesję po śmierci swego ojca, a wyniku przedwczesnej śmierci starszego brata, Amonherchopszefa. Zasiadł na tronie w wieku powyżej czterdziestu lat. Swoje panowanie rozpoczął od wdrożenia lub kontynuowania procesu przeciwko zamachowcom na swego ojca. Małżonką jego była Tantipet, prawdopodobnie matka jego syna i następcy - Ramzesa V.

Niewiele wiadomo o czasach rządów Ramzesa IV. Niewątpliwie władza królewska stopniowo słabła i szerzyła się korupcja. Egipt stopniowo tracił swe wpływy w Azji aż do całkowitego oderwania się podległych terytoriów, co spowodowało utratę wpływów z danin. Skarb opustoszał. Miało to wielki wpływ na politykę wewnętrzną kraju. Ograniczało w znacznym stopniu zamierzenia władcy. Wiele z jego przedsięwzięć budowlanych nigdy nie zostało zrealizowanych, pozostając jedynie w formie projektów. Rozpoczęto budowę dwóch wielkich świątyń w Tebach Zachodnich, wzorowanych na zespole w Medinet Habu, jednakże o wiele większych. Ponownie rozpoczęto eksploatacje kamieniołomów w Wadi Hammamat. Wysłano tam trzy ekspedycje mające sprowadzić kamień na budowy świątyń, w tym świątyni grobowej władcy. Mimo wysiłków niewiele zdołano zrealizować. Powstała jedynie niewielka świątynia w Tebach Zachodnich. W chwili śmierci władcy, prawdopodobnie nawet jego grobowiec nie był jeszcze gotowy. Do naszych czasów zachował się papirus z planem grobowca, przechowywany w Muzeum Egipskim w Turynie.

Ramzes IV pochowany został w Królewskiej Nekropoli w Dolinie Królów. W czasach rabunków, pod koniec XX dynastii, mumia króla została przeniesiona do skrytki w grobowcu (KV35) Amenhotepa II, gdzie została odnaleziona przez Victora Loreta w 1898 r. Obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Kairze.


Poprzednik
Ramzes III
HekaNemesNechacha PioMs.svg Nowe Państwo Tebańskie
Ramzes IV – XX dynastia

1152–1145 p.n.e.
HekaNemesNechacha PioMs.svg Następca
Ramzes V