Ran Cohen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ran Cohen

Ran Cohen (hebr.: רן כהן, ur. 20 czerwca 1937) - izraelski polityk i członek Knesetu z partii Meretz-Yachad w latach 1984-2009. Mieszka w Mevaseret Zion, jest żonaty i ma czwórkę dzieci.

Urodził się w Bagdadzie, w Iraku. Miał 11 lat, kiedy jego rodzina wyemigrowała do Izraela przez Iran. Dorastał w kibucu Gan Shmuel, gdzie spotkał się po raz pierwszy z ideologią socjalistyczną i syjonistyczną. W wojsku dosłużył się stopnia pułkownika (Aluf Mishne). Po służbie wojskowej studiował filozofię i ekonomię na uniwersytecie w Tel Awiwie.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1984 roku po raz pierwszy wszedł do Knesetu z listy partii Ratz (przewodzonej przez Shulamit Aloni), już jako lider ruchu pokojowego Shelli. Od tego czasu był cżłonkiem Knessetu wszystkich kadencji.

Od 1992 roku jest członkiem Meretz, "gołębiej" partii lewicowej, powstałej z połączenia Mapam, Ratz i Szinui. Był ministrem budownictwa w gabinecie Icchaka Rabina i ministrem handlu i przemysłu w rządzie Ehuda Baraka. Przewodził wielu parlamentarnym komisjom, m.in. komisji bezpieczeństwa i spraw zagranicznych.

Kojarzony przede wszystkim z "Prawem Budownictwa Publicznego", którego był jednym z twórców, umożliwiającym mieszkańcom budynków publicznych przejmowanie ich na własność. Zajmował się także kwestiami płacy minimalnych. Cohen zainteresowany jest bardziej sprawami sojoekonomicznymi, niż kwestiami polityki zagranicznej czy procesu pokojowego.

Po połączeniu się w 2004 Meretzu z ugrupowaniem Yossiego Beilina - Schachar, nowe ugrupowanie nazwało się Yachad. Cohen próbował zostać liderem nowej partii, ale przegrał z Beilinem. Jego zwolennicy obwinili za to stosunki panujące w partii, rzekomo rasistowskie, ponieważ Cohen jest jedynym nieaszkenazyjskim członkiem kierownictwa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]