Ratrak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Schemat ratraka, z przodu widoczny lemiesz, z tyłu płyta dociskowa
Ratrak firmy Ratrac
Ratrak PistenBully PB 240 D (widok z tyłu)
Commons in image icon.svg

Ratrak – przyjęta w Polsce, Bułgarii i Rosji, (rzadziej na Słowacji) nazwa pojazdu gąsienicowego służącego do przygotowywania tras narciarskich. Nazwa pochodzi od marki pierwszych maszyn sprowadzanych do Polski w latach 70., natomiast nie jest używana w Austrii ani we Francji (w języku angielskim snowgroomer/snowgrooming tractor lub Snowcat).

W wersji podstawowej z przodu jest zaopatrzony w lemiesz, a z tyłu pojazdu płytę dociskową wyrównująca stok narciarski o szerokości nieco większej niż sam pojazd. Ratrak może być wyposażony we multifrez do śniegu o półkolistym kształcie służący do budowy fun parków dla snowboardzistów oraz do zwykłego zagładzania tras. Może również posiadać wirnik do przerzucania śniegu. W pojeździe środek ciężkości przesunięto do przodu, co pozwala pokonywać bardzo strome wzniesienia. W przypadku gdy nachylenie stoku przekracza możliwości pojazdu, może skorzystać z będącej w jego wyposażeniu windy wyciągarki. Ponadto, ze względu na swoje doskonałe własności jezdne w terenie górskim, używane są do transportu sanitarnego – transport poszkodowanych narciarzy oraz transportu towarowego do schronisk górskich.

Polska jest posiadaczem w 85% PistenBully, pozostałe 15% są to Pirnothy oraz inne marki. Polska posiada PistenBulle od PB160 przez PB200, PB240, PB260, PB280, PB300, PB300 Park, PB300 W oraz kilka egzemplarzy PB400 w podstawowej wersji. Żaden ośrodek w Polsce nie posiada PB600 który stanowi podstawę w dużych ośrodkach za granicą.

Największym producentem jest niemiecka firma Kässbohrer[1] (producent najpopularniejszej marki PistenBully) przed włoską firmą Leitner (producent marki Prinoth), która przejęła wydział ratraków od koncernu Bombardier.

Przypisy