Rauf Denktaş

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rauf Denktaş
Rauf Denktash.jpg
Rauf R.Denktaş'ın ıslak imzası.JPG
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1924
Pafos  Cypr
Data i miejsce śmierci 13 stycznia 2012
Nikozja  Cypr
Prezydent Tureckiej Republiki Cypru Północnego
Okres urzędowania od 1974
do 2005
Poprzednik brak
Następca Mehmet Ali Talat

Rauf Raif Denktaş (ur. 27 stycznia 1924 w Pafos, na Cyprze, zm. 13 stycznia 2012 w Nikozji) – polityk turecko-cypryjski, prezydent Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rauf Denktaş był w latach 1974 do 2005 prezydentem tureckiej części Cypru, kraju nieuznawanego przez żadne państwo świata poza Turcją. Był zwolennikiem daleko idącej autonomii dla tureckiej części Cypru, a nawet opowiadał się za włączeniem tej części wyspy w struktury Republiki Tureckiej.

Jednocześnie był przeciwnikiem połączenia tureckiej i greckiej części wyspy.

Aktywnie hamował zbliżenie obojga narodów zamieszkałych na tej wyspie morza śródziemnego.

Denktaş zrezygnował z urzędu prezydenta po referendum dotyczącego tak zwanego Planu Annana, który przewidywał utworzenie wspólnej federacji obu części wyspy. Wbrew jego woli, większość obywateli tureckiej części opowiedziała się niespodziewanie za realizacją tego planu, który umożliwiał by de-facto przystąpienie obu części wyspy do Unii Europejskiej.

Chociaż realizacja planu został zablokowana poprzez odrzucenie planu przez większość mieszkańców greckiej części wyspy, Denktaş dotrzymał zapowiedzi przed-referendalnej i nie ubiegał się więcej o następną -piątą kadencję.

W roku 2005 Denktaş był najdłużej urzędującym prezydentem z wszystkich państw na świecie.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Obok kariery politycznej, Denktaş był znanym fotografem i pisarzem. Jego zdjęcia były wystawiane w wielu krajach między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii, Włoszech a także w Polsce. Denktaş był autorem ponad pięćdziesięciu książek. Denktaş był żonaty i miał 3 synów, spośród których jeden zginął w wypadku samochodowym, a drugi syn zmarł przy zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych.[potrzebne źródło]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
brak
Prezydent Tureckiej Republiki Cypru Północnego
1974 - 2005
Następca
Mehmet Ali Talat