Receptory opioidowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Receptory opioidowe to receptory należące do dużej grupy receptorów związanych z białkiem G, są więc receptorami metabotropowymi.

Rozróżnia się pięć typów receptorów opioidowych. Ich nazwy wywodzą się od prototypowych substancji wiążących się z receptorami:

Występują z różną gęstością zarówno pre- jak i post- synaptycznie w ośrodkowym układzie nerwowym jak i na obwodzie. Ich naturalnymi ligandami są endogenne peptydy: endorfiny, enkefaliny i dynorfiny. Receptory opioidowe pełnią ważną funkcję w regulacji odczuwania bólu (analgezja) i adaptacji do zmian środowiska. Receptory opioidowe pobudzane są poza endogennymi opioidami także przez morfinę, alkaloid występujący w soku maku lekarskiego (opium). Syntetyczne substancje łączące się z receptorami opioidowymi podzielić można na agonistów, antagonistów oraz związki agonistyczno-antagonistyczne:

Do agonistów receptorów opioidowych należą:

Do antagonistów receptorów opioidowych należą:

Do substancji agonistyczno-antagonistycznych należą:

Pobudzenie receptora:

  • κ – wywołuje analgezję (zniesienie bólu), zwężenie źrenicy i sedację, a w wypadku pobudzenia salwinoryną A także omamy.
  • δ – wywołuje analgezję (zniesienie bólu), dysforię i omamy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Farmakologia, Podstawy farmakoterapii – pod redakcją W.Kostowskiego i Z. S. Hermana, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3726-5 (Tom II, s.23)
  • Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, W. Traczyk i A. Trzebski, PZWL, Warszawa 2007, Wyd. III, ISBN 978-83-200-3664-0 [s. 247]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.