Redwatch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Redwatch – internetowa inicjatywa skierowana przeciwko środowiskom anarchistycznym, lewicowym, homoseksualnym, feministycznym, antyfaszystowskim, oraz mniejszościom narodowym i „kolorowym” imigrantom. Celem Redwatch jest zbieranie i zamieszczanie danych osobowych: adresów, zdjęć, numerów telefonów, informacji dotyczących miejsca pracy oraz zamieszkania itp. działaczy stowarzyszeń lewicowych i antyfaszystowskich; nawoływanie do nienawiści i piętnowanie tychże osób. Redwatch istnieje w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i w Polsce.

Redwatch Polska[edytuj | edytuj kod]

Witryna internetowa wzorowana na Redwatch w Wielkiej Brytanii i Niemczech, powstała w 2006 r. z inicjatywy organizacji nazistowskiej Krew i Honor. Stroną wielokrotnie interesowały się media, policja i prokuratura w związku z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych, oraz podżeganiem do popełnienia przestępstwa.

24 maja 2006 r., organizacja Reporterzy bez Granic wystosowała list[1] do polskiego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zwracając uwagę na poważne zagrożenie 15 dziennikarzy prasy lewicowej, których dane znalazły się na stronie Redwatch. Dziennikarze, których dotyczyła sprawa, związani byli między innymi ze stroną internetową Indymedia, miesięcznikiem Pracownicza Demokracja, pismem Nigdy Więcej, pismem „Krytyka Polityczna, miesięcznikiem „Nowy Robotnik”, oraz Radiem Koszalin.

Pierwsze aresztowania w związku z administrowaniem stroną miały miejsce w czerwcu 2006 r., kiedy to zatrzymano trzech mężczyzn (w tym administratora strony[2]) z województwa pomorskiego. Prokuratura ze Stargardu Szczecińskiego postawiła zatrzymanym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełniane przestępstw, polegających na propagowaniu totalitarnego ustroju państwa, nawoływaniu do nienawiści rasowej i znieważaniu ludzi ze względu na ich przynależność rasową i kolor skóry. Sprawa została oddalona. Na Wikileaks dostępna jest kopia decyzji prokuratury, zawierająca m.in. dane osobowe podejrzanych[3]

Strona była dwukrotnie zamykana po raz pierwszy w maju 2006 r., po zaatakowaniu na warszawskiej Tamce działacza antyfaszystowskiego określanego jako należącego do Antify, interwencji polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz policji. Zamknięto wtedy dzięki pomocy Amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego stronę umieszczoną na serwerze w stanie Arizona. Strona pojawiła się niebawem ponownie na serwerze w mieście Dallas i została zablokowana w lipcu tego samego roku, jednak jeszcze w tym samym miesiącu pojawiła się ponownie na serwerze w Teksasie.

Na przełomie marca i kwietnia 2007 r. znowu zrobiło się głośno o Redwatch w związku z zamieszczeniem na stronie zdjęcia uczniów jednej z klas Centrum Kształcenia Zawodowego i Ogólnego w Zabrzu, którzy pomagali w uprzątaniu okolicznego kirkutu. Sprawą zajęła się prokuratura.

W lutym 2008 roku strona Redwatch padła po raz pierwszy ofiarą tzw. ataku DDoS[4], co spowodowało jej zablokowanie na kilka dni. Także w miesiącach następnych z tego samego powodu bywała niedostępna przez pewien czas.

Strona Redwatch, chociaż nieregularnie, wciąż bywa aktualizowana. Jej polska wersja posługuje się symboliką antysemicką z okresu nazistowskiego[5], a wersja brytyjska cytowana jest przez Agencję Żydowską na rzecz Izraela jako jeden z fenomenów charakterystycznych dla europejskiego antysemityzmu prawicowego[6]

Przypisy

  1. RbG: groźby neofaszystów wobec dziennikarzy
  2. "Redwatch" znów straszy. W: TVN24 [on-line]. 8 stycznia 2008. [dostęp 13 czerwca 2008].
  3. Decyzja prokuratury
  4. Internauci kilują Redwatch
  5. Cf. Roman Abramovich
  6. www.jafi.org.il, "Right-Wing Antisemitism: An Overview".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]