Referendum niepodległościowe w Czarnogórze 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Czarnogóra
Godło Czarnogóry
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Czarnogóry

Wikiprojekt Polityka

Referendum w sprawie uzyskania przez Czarnogórę niepodległości odbyło się 21 maja 2006. Głos na "tak" to poparcie dla rozpadu federacji Serbii i Czarnogóry na dwa oddzielne państwa, głos na "nie" lub nieważny sprzeciwia się temu rozpadowi. Rządząca partia premiera Czarnogóry Milo Đukanovića wzywała do głosowania na "tak". W związku z możliwością secesji rząd Czarnogóry przygotował nową flagę oraz herb narodowy.

Według wcześniejszych ustaleń do ogłoszenia niepodległości potrzeba 55% głosów na "tak" przy frekwencji przekraczającej 50%. Do głosowania uprawnionych jest 466 tysięcy osób.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Według pierwszych nieoficjalnych wyników za niepodległością opowiedziało się 56,3% mieszkańców Czarnogóry. Centrum Monitoring (CEMI) i Centrum na rzecz wolnych Wyborów i Demokracji (CESID) podały o godzinie 23:45, że za wyjściem Czarnogóry ze związku z Serbią opowiedziało się 55,5% głosujących. Kolejne nieoficjalne wyniki mówiły o poparciu dla niepodległości sięgającym 55,3%. Według wstępnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, 55,4% głosujących opowiedziało się za "rozwodem" z Serbią. 23 maja 2006 podano oficjalne wyniki głosowania: Niepodległość poparło 55,5% głosujących. Liczba głosów za secesją spełniła tym samym wymogi stawiane przez Unię Europejską, konieczne dla uznania pełnej niepodległości państwa.

Głosujący odpowiadali na pytanie: Czy chcesz, aby Czarnogóra była niepodległym państwem z pełną podmiotowością międzynarodowo-prawną? [1]

Wyniki oficjalne:
Tak 230 711 55,5%
Nie 184 954 44,5%
Frekwencja 86,3%

Wyniki referendum zostały uznane przez władze Serbii oraz Unię Europejską, Rosję i Stany Zjednoczone.

3 czerwca parlament Czarnogóry proklamował niepodległość kraju.

Przypisy


Wikinews-logo.svg
Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews na temat referendum w Czarnogórze