Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu na mapie Polski
Siedziba RDLP Toruń
Dyrektor Janusz Kaczmarek

Charakterystyka przyrodniczo-leśna

Położenie w Krainach przyrodniczo-leśnych Kraina Wielkopolsko-Pomorska, niewielka, południowa część Krainy Bałtyckiej
Powierzchnia leśna RDLP 432 tys.ha
Panujące gatunki drzew sosna, dąb, brzoza, olsza, buk
Przeciętny wiek drzewostanów 61 lat
Przeciętna zasobność 235 m³/ha
Przeciętne pozyskanie drewna 1700 tys. m³
Nadleśnictwa 27
Parki narodowe 1
Oficjalna strona dyrekcji
Siedziba Dyrekcji przy ulicy Mickiewicza w Toruniu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu (RDLP Toruń) – jedna z 17 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych. Obejmuje swym zasięgiem lasy regionu kujawsko-pomorskiego o powierzchni 432 658 ha na obszarze ogółem 456 717 ha. Główne kompleksy leśne zlokalizowane są na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i w południowej części województwa pomorskiego wzdłuż rzeki Wisły, Noteci, Brdy i Drwęcy. Wśród nich wielkością i zwartością wyróżniają się Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska i Lasy Gostynińsko-Włocławskie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Według regionalizacji przyrodniczo-leśnej RDLP Toruń obejmuje tereny położone:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu została utworzona 1 lutego 1925 roku razem z dziewięcioma innymi dyrekcjami i należy do jednych z najstarszych dyrekcji w Polsce. W momencie utworzenia obejmowała swym zasięgiem lasy pomorskie, należące wcześniej do dóbr byłej dzielnicy pruskiej. Powierzchnia wynosząca 184 tys. ha została podzielona na 35 nadleśnictw. W roku 1932 wskutek likwidacji sąsiedniej dyrekcji w Bydgoszczy, do granic RDLP w Toruniu zostało włączonych 19 dodatkowych nadleśnictw przede wszystkich z obszaru Borów Tucholskich. W tym momencie powierzchnia pozostająca we władaniu dyrekcji wynosiła ok. 400 tys. ha.

W okresie przed II wojną światową na skutek wielu zmian organizacyjnych, kilkakrotnie zmieniał się zasięg terytorialny dyrekcji. W 1936 roku dyrekcja została przekształcona w Okręg Pomorski z siedzibą Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W czasie drugiej wojny światowej zarząd nad dyrekcją przejęła administracja niemiecka. Rabunkowa gospodarka tego zarządu, spowodowała duże straty w zasobach leśnych wynoszące ok. 41 tys. ha powierzchni lasów. W lutym 1945 roku rozpoczęto prace mające na celu odbudowę i organizację Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Po tym okresie nastąpiło jeszcze wiele zmian strukturalnych powodujących m.in. zmianę powierzchni i liczbę nadleśnictw. Ostatnia zmiana nastąpiła w roku 1991. Wówczas została utworzona Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wiki letter w.svg Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Najliczniej występującym rodzajem lasu na terenach RDPL Toruń jest bór sosnowy reprezentowany głównie przez bór świeży. Gatunkiem dominującym jest sosna (86%). Poza tym można spotkać brzozę, dąb, świerki, olchy i buki.

Leśnictwa[edytuj | edytuj kod]

Obszar RDLP Toruń został podzielony na 27 nadleśnictw:

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Obszar leżący w granicach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu charakteryzuje się nieprzeciętnymi wartościami przyrody. W celu zachowania tych walorów przyrodniczych, znaczna powierzchnia lasów została objęta różnymi formami ochrony przyrody.

Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Parki Krajobrazowe[edytuj | edytuj kod]

Rezerwaty przyrody[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat biosfery[edytuj | edytuj kod]

Obszary Chronionego Krajobrazu[edytuj | edytuj kod]

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe[edytuj | edytuj kod]

Leśne Kompleksy Promocyjne[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze RDLP Toruń utworzone zostały dwa spośród dziewiętnastu polskich Leśnych Kompleksów Promocyjnych:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]