Religia w Kenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kościół Rzymskokatolicki w Mombasie.

Dominującą religią w Kenii jest chrześcijaństwo wyznawane przez około 85% ludności. Inne religie w Kenii to: islam, tradycyjne religie plemienne, bahaizm i hinduizm.

Kościół Zielonoświątkowy w Mombasie.
Katedra Ducha Świętego w Mombasie.

Chrześcijaństwo[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijaństwo po raz pierwszy dotarło do Kenii w XV wieku przez Portugalczyków i szybko się rozprzestrzeniło w XIX wieku przez kolonistów[1]. Głównie chrześcijańskie denominacje to wyznania protestanckie, które stanowią ok. 60% populacji. Obejmują pentekostalizm (33%), Kościół Anglikański Kenii (11%), Afrykański Kościół Krajowy, prezbiterianizm, adwentyzm, baptyzm i metodyzm. Kościół katolicki stanowi ok. 23,3% populacji. W Kenii funkcjonuje także Etiopski Kościół Prawosławny do którego należy ok. 1,6% ludności.

W Kenii istnieje ponad 400 denominacji chrześcijańskich, głównie protestanckich.

Jak donoszą badania Pew Forum 33% ludności to zielonoświątkowcy i 23% należy do ruchu charyzmatycznego. Razem ruch zielonoświątkowy obejmuje 56% populacji Kenii[2].

Od 2011 roku nasiliły się ataki fundamentalistów islamskich pochodzących z Somalii, którzy palą i dewastują kościoły chrześcijańskie[3].

Islam[edytuj | edytuj kod]

Meczet na wyspie Lamu.

Islam jest uważany za drugą religią w Kenii po chrześcijaństwie i wyznaje go 11% ludności[4]. Wyznawcy obejmują zarówno sunnitów i szyitów. Największa liczba muzułmanów w Kenii znajduje się w Mombasie i sąsiednich regionach przybrzeżnych, a także w północno-wschodniej części Kenii. Wiele meczetów znajduje się również w stolicy kraju Nairobi[5].

Tradycyjne religie afrykańskie[edytuj | edytuj kod]

Kobieta z plemienia Kikuju.

Zanim chrześcijaństwo zdominowało kraj, w Kenii dominowały kulty i rytuały afrykańskie, to zmieniło się znacząco w XIX wieku. Uważa się że 8,5% ludności kontynuuje wierzenia przodków. Uważają że Bóg powszechnie objawia się w słońcu, księżycu, w górach, gwiazdach i drzewach (szczególnie w drzewie figowym). Społeczność Kikuju wierzyli, że ich Bóg "Ngai" mieszkał na pokrytym śniegiem szczycie Mount Kenia[6].

Bahaizm[edytuj | edytuj kod]

Bahaizm obecny jest w Kenii od 1945 roku i do tej pory osiągnął liczbę ponad 300 tysięcy wyznawców, co stanowi 1,1% ludności Kenii. W 1990 roku bahaiści wzięli udział w wielkim projekcie krajowym, który obejmował szczepienia zdrowotne, utrzymanie czystości toalet i rozbudowy źródeł wody pitnej.

Hinduizm[edytuj | edytuj kod]

Hinduizm trafił do Kenii z nadmorskich szlaków handlowych między Indiami i nadbrzeżnymi koloniami Afryki Wschodniej. Wielu ludzi z subkontynentu indyjskiego osiedliło się w Nairobi i Mombasie. Zarówno Nairobi i Mombasa mają wiele świątyń hinduistycznych. Hinduizm wyznaje ponad 100 tysięcy ludności[7].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Pentekostalizm w Kenii.
Information icon.svg Osobny artykuł: Świadkowie Jehowy w Kenii.

Źródło: Pew Research Center, 2010[8][9].

Przypisy

  1. Encyklopedia Britannica
  2. Spirit and Power – A 10-Country Survey of Pentecostals. Pew Research Center, 05.10.2006. [dostęp 2013-10-24].
  3. gloria.tv
  4. Central Intelligence Agency: Kenya. The World Factbook, 2009. [dostęp 20-05-2014].
  5. KenyaInformationGuide.com.
  6. Enhols.com
  7. Enhols.com
  8. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-14].
  9. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-14].