Religia w Kenii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kościół Rzymskokatolicki w Mombasie.

Dominującą religią w Kenii jest chrześcijaństwo wyznawane przez 79,6% ludności. Inne religie w Kenii to: animizm, islam, bahaizm i hinduizm.

Kościół Zielonoświątkowy w Mombasie.
Katedra Ducha Świętego w Mombasie.

Chrześcijaństwo[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijaństwo po raz pierwszy dotarło do Kenii w XV wieku przez Portugalczyków i szybko się rozprzestrzeniło w XIX wieku przez kolonistów[1]. Głównie chrześcijańskie denominacje to wyznania protestanckie, które stanowią ok. 60%. Obejmują pentekostalizm (33%), Kościół Anglikański Kenii (12%), Afrykański Kościół Krajowy, prezbiterianizm, adwentyzm, baptyzm i metodyzm. Kościół katolicki stanowi 12,7% populacji. W Kenii funkcjonuje także Etiopski Kościół Prawosławny który w 2000 roku stanowił 1,9% ludności.

W Kenii istnieje ponad 400 denominacji chrześcijańskich, głównie protestanckich.

Jak donoszą badania Pew Forum 33% ludności to zielonoświątkowcy i 23% należy do ruchu charyzmatycznego. Razem ruch zielonoświątkowy obejmuje 56% populacji Kenii[2].

Od 2011 roku nasiliły się ataki fundamentalistów islamskich pochodzących z Somalii, którzy palą i dewastują kościoły chrześcijańskie[3].

Islam[edytuj | edytuj kod]

Meczet na wyspie Lamu.

Islam jest uważany za drugą religią w Kenii po chrześcijaństwie i wyznaje ją 10,6% ludności. Wyznawcy obejmują zarówno sunnitów i szyitów. Największa liczba muzułmanów w Kenii znajduje się w Mombasie i sąsiednich regionach przybrzeżnych, a także w północno-wschodniej części Kenii. Wiele meczetów znajduje się również w stolicy kraju Nairobi[4].

Tradycyjne religie afrykańskie[edytuj | edytuj kod]

Kobieta z plemienia Kikuju.

Zanim chrześcijaństwo zdominowało kraj, w Kenii dominowały kulty i rytuały afrykańskie, to zmieniło się znacząco w XIX wieku. Uważa się że 8,5% ludności kontynuuje wierzenia przodków. Uważają że Bóg powszechnie objawia się w słońcu, księżycu, w górach, gwiazdach i drzewach (szczególnie w drzewie figowym). Społeczność Kikuju wierzyli, że ich Bóg "Ngai" mieszkał na pokrytym śniegiem szczycie Mount Kenia[5].

Bahaizm[edytuj | edytuj kod]

Bahaizm obecny jest w Kenii od 1945 roku i do tej pory osiągnął liczbę ponad 300 tysięcy wyznawców, co stanowi 1,1% ludności Kenii. W 1990 roku bahaiści wzięli udział w wielkim projekcie krajowym, który obejmował szczepienia zdrowotne, utrzymanie czystości toalet i rozbudowy źródeł wody pitnej.

Hinduizm[edytuj | edytuj kod]

Hinduizm trafił do Kenii z nadmorskich szlaków handlowych między Indiami i nadbrzeżnymi koloniami Afryki Wschodniej. Wielu ludzi z subkontynentu indyjskiego osiedliło się w Nairobi i Mombasie. Zarówno Nairobi i Mombasa mają wiele świątyń hinduistycznych. Hinduizm wyznaje ponad 100 tysięcy ludności[6].

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

    • niezależne kościoły – 22,4%
    • katolicyzm – 12,7%
Information icon.svg Osobny artykuł: Kościół Anglikański Kenii.
Information icon.svg Osobny artykuł: Świadkowie Jehowy w Kenii.
  • hinduizm – 0,5%
  • niereligijni – 0,1%

Źródło: Joshua Project, 2010[7]

Przypisy