Reliktowiec górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reliktowiec górski
Moho nobilis[1]
(Merrem, 1786)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

reliktowce

Rodzaj

Moho

Gatunek

reliktowiec górski

Synonimy
  • Gracula nobilis Merrem, 1786[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Reliktowiec górski[4] (Moho nobilis) w jęz. hawajskim Hawaiʻi ʻŌʻō lub ʻŌʻō – gatunek wymarłego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae)[5], wcześniej zaliczany do miodojadów (Meliphagidae)[4]. Występował endemicznie na Hawajach.

Gatunek znany tylko z największej wyspy archipelagu – Hawaiʻi, jednak mógł występować także na sąsiednich wyspach.

Dorosły osobnik mierzył ok. 32 cm. Długość skrzydeł wynosiła ok. 110–115 mm. Ogon mierzył ok. 19 cm. Upierzenie błyszczące, czarne z brązowym cieniowaniem na brzuchu. Charakterystyczne żółte pióra na skrzydłach oraz na spodniej stronie skrzydeł, niewidoczne, kiedy skrzydło jest zamknięte.

Zamieszkiwał gęsty las wyspowy. Żywił się nektarem roślin z rodziny lobeliowatych, głównie z gatunku Metrosideros polymorpha.

Gatunek po raz pierwszy opisany w 1786 r. przez niemieckiego naturalistę Blasiusa Merrema na podstawie okazu przekazanego do Muzeum Uniwersyteckiego w Getyndze (Niemcy) przez króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Jeden okaz został nabyty w 1819 r. przez Lorda Stanleya na aukcji Williama Bullocka i znajduje się obecnie w Muzeum w Liverpoolu. Kolejne dwa okazy (oznaczone: RMNH 110.044 i RMNH 110.045) znajdują się w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej „Naturalis” w Lejdzie (Holandia). Co najmniej jeden okaz trafił także do Muzeum Leverianum (kolekcja Sir Ashtona Levera).

Reliktowiec górski był obiektem częstych polowań. Jego efektowne upierzenie używane było do robienia królewskich szat i peleryn. Ostatni raz zebrany (lub schwytany) w 1898 r., ostatni raz słyszany w 1934 r. na stokach wulkanu Mauna Loa. Gatunek wymarł przypuszczalnie wskutek polowania dla cennych piór, utraty środowiska naturalnego i chorób przywleczonych na wyspę przez inwazyjne gatunki obce.

Lokalna nazwa wulkanu Puʻu ʻŌʻō (na wyspie Hawaiʻi) jest często tłumaczona, jako „Wzgórze ptaka ʻŌʻō”, które nawiązuje do Moho nobilis.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moho nobilis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Reliktowiec górski (Moho nobilis) (Merrem, 1786). Avibase. [dostęp 2012-08-02].
  3. Moho nobilis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. a b Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Mohoidae Fleischer, James & Olson, 2008 - reliktowce - O-os and Kioea (wersja: 2019-05-01). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-11-28].
  5. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Waxwings and allies, tits, penduline tits. IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-11-28]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stresemann, E., (1950): Birds collected during Capt. James Cook's last expedition (1776-1780). „The Auk”, 67(1): 66–88. pełny tekst w formacie PDF (ang.).