Replikacja danych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Replikacja danych – proces powielania informacji pomiędzy różnymi serwerami baz danych. Rodzaje replikacji:

  • Replikacja migawkowa (ang. snapshot replication) — dane rozprowadzane są w stanie z pewnego określonego momentu. Taki rodzaj replikacji znajduje głównie zastosowanie przy danych, które nie są często modyfikowane. Jednak takie modyfikacje mogą być znaczne. Wszelkie zmiany pomiędzy migawkami nie są monitorowane.
  • Replikacja transakcyjna lub przyrostowa (ang. transaction replication) — dane rozprowadzane są na podstawie logów transakcji. Umożliwia zachowanie zasady ACID, ponieważ dane zmieniane są tylko na głównym serwerze.
  • Replikacja dwukierunkowa lub łącząca (ang. merge replication) — dwukierunkowe rozprowadzanie danych, zarówno od serwera, jak i od klientów, które mogły być również przeprowadzone bez połączenia pomiędzy serwerami. W czasie synchronizacji może dojść do konfliktu, który musi być rozwiązany przez osobę przeprowadzającą aktualizację.

Replikacja danych nie musi dotyczyć jedynie systemów bazodanowych. Odnosi się również do kopiowania danych pomiędzy serwerem a klientami. Tak skopiowane dane mogą istnieć niezależnie od źródła.