Respawn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Respawn – odrodzenie się postaci niezależnej bądź gracza lub przedmiotu po uprzednim jej zabiciu, zniszczeniu lub przejęciu[1]. Spawn to miejsce ich pierwotnego pojawienia się w grze.

Termin respawn pojawił się po raz pierwszy w odniesieniu do gry wieloosobowej Doom z 1993 roku, wyprodukowanej przez id Software. Był później stosowany wielokrotnie w przypadku innych gier wieloosobowych. Jednakże respawn odnosi się także do gier jednoosobowych, w których awatar posiada możliwość kontynuowania rozgrywki po własnej śmierci poprzez wczytanie przez gracza stanu gry bądź powrotu do punktu kontrolnego. Miejsce, w którym pojawiają się uśmiercone wcześniej awatary, nazywane jest spawn point[2].

Znane są również inne pojęcia związane z respawnem postaci w grach wieloosobowych, m.in. (re)spawn killing, czyli zabijanie w miejscu odrodzenia, zaraz po odrodzeniu postaci w grze. Taka metoda zdobywania fragów jest potępiana przez społeczność graczy i uznana za niehonorową[3]. Aby zapobiec takim nieuczciwym praktykom, twórcy gier komputerowych wprowadzają systemy umożliwiające wykrycie przez gracza zabójcy jego awatara, np. Kill Cam w Call of Duty i Halo 4[4], bądź poprzez chwilowe unieśmiertelnienie gracza przez kilka sekund (Deus Ex)[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. respawn. Gry-Online. [dostęp 2012-09-30]. (pol.).
  2. Respawn. Computer Hope. [dostęp 2014-01-19]. (ang.).
  3. Spawn Kill. urbandictionary.com. [dostęp 2012-09-30]. (ang.).
  4. Mateusz Kasperski, Szymon Ślesicki: Recenzja: Halo 4. [w:] Gamezilla [on-line]. Komputer Świat, 2012-11-01. [dostęp 2014-01-19].