Rezerwat przyrody Czarci Dół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Czarci Dół
Ilustracja
rezerwat w lutym 2024 r.
rezerwat torfowiskowy
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Mezoregion

Równina Garwolińska

Data utworzenia

1983

Akt prawny

M.P. z 1983 r. nr 39, poz. 230

Powierzchnia

8,75 ha

Położenie na mapie gminy Celestynów
Mapa konturowa gminy Celestynów, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Czarci Dół”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Czarci Dół”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Czarci Dół”
Położenie na mapie powiatu otwockiego
Mapa konturowa powiatu otwockiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Czarci Dół”
Ziemia52°00′47″N 21°26′56″E/52,013056 21,448889

Rezerwat przyrody Czarci Dółtorfowiskowy, częściowy rezerwat przyrody położony w gminie Celestynów, na zachód od wsi Zabieżki (powiat otwocki, województwo mazowieckie). Leży w granicach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego[1].

Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 24.11.1983 r. (M.P. z 1983 r. nr 39, poz. 230[2]) na powierzchni 8,75 ha (obecna powierzchnia zatwierdzona w planie ochrony wynosi 9,02 ha, różnica wynika z włączenia drogi). Celem ochrony tego rezerwatu jest ochrona zbiorowisk torfowych z charakterystyczną florą i fauną.

Walory przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Największą powierzchnię zajmuje bór wilgotny (38,3%) i bór bagienny (35,9%), a gatunkiem panującym na całej powierzchni leśnej jest sosna.

Szczególnej ochronie podlega niewielkie torfowisko wysokie. Na niewielkiej powierzchni zachował się bór bagienny z charakterystycznymi karłowatymi sosnami. Występują tu drobne jeziorka, które są efektem dawnej eksploatacji torfu. Z uwagi na obniżanie się wód gruntowych obserwuje się zanikanie torfowisk, wysychanie i zarastanie bagienek. Roślinność tu występująca jest typowa dla torfowisk, grozi jej więc zanikanie. Niedostępne, zabagnione tereny są ostoją zwierzyny, w tym płazów i gadów.

Około 5 km na południowy zachód od rezerwatu Czarci Dół, w pobliżu Osiecka, położony jest leśny wąwóz, w którym znajdowała się kiedyś leśniczówka o tej samej nazwie. Z wąwozem związane są legendy ludowe o czarcie budującym niedaleko kościół. Przez Czarci Dół przebiega żółty szlak pieszy (wiejski).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czarci Dół. [w:] Mazowiecki Park Krajobrazowy [on-line]. Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. [dostęp 2019-03-19].
  2. M.P. z 1983 r. nr 39, poz. 230