Rhantus latus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rhantus latus
(Fairmaire, 1869)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze drapieżne

(bez rangi) Hydradephaga
Nadrodzina

Dytiscoidea

Rodzina

pływakowate

Podrodzina

Colymbetinae

Plemię

Colymbetini

Rodzaj

Rhantus

Gatunek

Rhantus latus

Synonimy
Colymbetes latus Fairmaire, 1869
Rhantus goudoti Sharp, 1882
Rhantus stenonychus Régimbart, 1895

Rhantus latus – gatunek wodnego chrząszcza z rodziny pływakowatych, podrodziny Colymbetinae i rodzaju Rhantus[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 11,6 do 13 mm, a szerokość od 6,2 do 7 mm. Głowa ceglasta z ciemnymi plamami za i wewnątrz oczu oraz gęstą mikropunktacją i brakiem mikrosiateczkowania. Przedplecze nieco brunatne z szeroką czarną plamą, nie podzieloną przez środek oraz mikropunktacją i zatartym mikrosiateczkowaniem. Pokrywy ceglasto-rdzawe z czarnymi zawirowaniami, jaśniejsze po bokach i o szwie żółtym. Mikrosiateczkowanie pokryw podwójne, lepiej rozwinięte z tyłu, z przodu zaś zatarte. Mikropunktacja wewnątrz i na krawędziach siateczki. Brzuszna strona ciała ciemnobrązowa do czarnej z ceglastymi epipleurami[2].

Pazurki pierwszej pary odnóży u samca długie, smukłe, prawie dwukrotnie dłuższe niż ostatni człon stopy, nieco faliste, a przedni dłuższy niż tylny. Pazurki drugiej pary odnóży bardzo nierówne, przedni dwukrotnie dłuższy niż tylny i bardzo rozszerzony na końcu. Penis długi i smukły, w widoku bocznym na wierzchołku skręcający ku górze, a w widoku grzbietowym wierzchołek skręcony w lewo i silnie spiczasty. Paramery o grzbietowych brzegach prostych[2].

Habitat[edytuj | edytuj kod]

Żyje w rzekach, strumieniach, błotnistych rozlewiskach i zarośniętych sadzawkach, na wysokości od 530 do 2070 m n.p.m.[2]

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten prawdopodobnie jest endemitem Madagaskaru, gdzie występuje w południowej i środkowej części kraju. Dwóch doniesień o jego występowaniu w Afryce kontynentalnej nie udało się zweryfikować[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Synopsis of described Coleoptera of the world: Dytiscidae. [dostęp 2013-12-10].
  2. a b c d Anna Emilia Hjalmarsson, Rasa Bukontaite, Tolotra Ranarilalatiana, Jacquelin Herisahala Randriamihaja i inni. Taxonomic revision of Madagascan Rhantus (Coleoptera, Dytiscidae, Colymbetinae) with an emphasis on Manjakatompo as a conservation priority. „ZooKeys”. 350 (2), s. 21-45, 2013.