Richard Coles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Richard Coles
Richard Coles cropped.jpg
Imię i nazwisko Richard Coles
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1962
Anglia Northampton Anglia
Pochodzenie Anglia Anglia
Zawód kompozytor, dziennikarz
Powiązania The Communards
Byli członkowie
Jimmy Somerville, Richard Coles
Współpracownicy
Sarah Jane Morris
Zespół
The Communards

Richard Coles (ur. 26 marca 1962 w Northampton w Anglii) – brytyjski multiinstrumentalista, kompozytor, dziennikarz i duchowny anglikański. Partnerował Jimmy'emu Somerville'owi pod koniec lat 80. XX w. w duecie The Communards. Od 2005 jest prezbiterem Kościoła Anglii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Coles po raz pierwszy wszedł do studia nagraniowego jako muzyk sesyjny grający na klarnecie do piosenki It Ain't Necessarily So, którą w 1984 r. grupa Bronski Beat lansowała jako przebój. Wokalistą i liderem tej grupy był wówczas Jimmy Somerville. Dwa lata później po rozpadzie Bronski Beat obydwaj muzycy, Coles i Somerville, założyli duet synth popowy The Communards. Ich pierwsza płyta długogrająca Communards ukazała się nakładem London Records w 1986 r. Obydwaj muzycy komponowali wspólnie większość utworów. Coles zajmował się instrumentacją, grając na fortepianie i elektronicznych instrumentach klawiszowych, aranżując partie smyczkowe i dęte oraz dyrygował zespołami sesyjnymi.

Duet przetrwał jedynie dwa lata, nagrywając w tym czasie 4 albumy i zdobywając sporą popularność. Po jego rozpadzie Richard Coles poświęcił się pracy dziennikarskiej dla czasopism "Times Literary Supplement" i "Catholic Herald".

Kapłaństwo[edytuj | edytuj kod]

Według własnych wspomnień, Coles zaczął przejawiać poważniejsze zainteresowanie praktykami religijnymi w 1989 roku, m.in. pod wpływem przeżyć związanych ze śmiercią jego licznych znajomych chorujących na AIDS[1]. W latach 1991-1994 studiował teologię w King's College London. W 2003 rozpoczął formację kapłańską w Kolegium Zmartwychwstania, anglikańskim seminarium duchownym w Mirfield. W 2005 został wyświęcony na duchownego Kościoła Anglii. Był wikariuszem w parafiach w Londynie i Bostonie, a także kapelanem Królewskiej Akademii Muzycznej. Od 2011 jest proboszczem parafii pw. Dziewicy Maryi w Finedon, w swoim rodzinnym hrabstwie Northamptonshire.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Coles przez całe swoje życie jest otwartym homoseksualistą[2], co w Kościele Anglii, gdzie nie obowiązuje celibat, jest tolerowane wśród księży. Pozostaje w związku partnerskim z innym księdzem anglikańskim.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]