Richard Coles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Richard Coles
Richard Coles cropped.jpg
Imię i nazwisko Richard Coles
Data i miejsce urodzenia 26 marca 1962
Anglia Northampton Anglia
Pochodzenie Anglia Anglia
Zawód kompozytor, dziennikarz
Powiązania The Communards
Byli członkowie
Jimmy Somerville, Richard Coles
Współpracownicy
Sarah Jane Morris
Zespół
The Communards
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Richard Coles (ur. 26 marca 1962 w Northampton w Anglii) – brytyjski multiinstrumentalista, kompozytor i dziennikarz. Partnerował Jimmy'emu Somerville'owi pod koniec lat 80. XX w. w duecie The Communards. Obecnie zajmuje się dziennikarstwem i działalnością na polu religijnym.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Coles po raz pierwszy wszedł do studia nagraniowego jako muzyk sesyjny grający na klarnecie do piosenki It Ain't Necessarily So, którą w 1984 r. grupa Bronski Beat lansowała jako przebój. Wokalistą i liderem tej grupy był wówczas Jimmy Somerville. Dwa lata później po rozpadzie Bronski Beat obydwaj muzycy, Coles i Somerville, założyli duet synth popowy The Communards. Ich pierwsza płyta długogrająca Communards ukazała się nakładem London Records w 1986 r. Obydwaj muzycy komponowali wspólnie większość utworów. Coles zajmował się instrumentacją, grając na fortepianie i elektronicznych instrumentach klawiszowych, aranżując partie smyczkowe i dęte oraz dyrygował zespołami sesyjnymi.

Duet przetrwał jedynie dwa lata, nagrywając w tym czasie 4 albumy i zdobywając sporą popularność. Po jego rozpadzie Richard Coles poświęcił się pracy dziennikarskiej dla czasopism "Times Literary Supplement" i "Catholic Herald".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]