Rinat Achmetow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rinat Achmetow
Mr. Rinat Akhmetov.jpg
Data i miejsce urodzenia 21 września 1966
Donieck
Poseł Rady Najwyższej VI kadencji
Przynależność polityczna Partia Regionów
Okres urzędowania od 2007
do 2012
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Rinat Leonidowicz Achmetow, ukr. Рінат Леонідович Ахметов (ur. 21 września 1966 w Doniecku) – ukraiński przedsiębiorca i polityk, najbogatszy człowiek na Ukrainie, lider tzw. klanu donieckiego, właściciel klubu piłkarskiego Szachtar Donieck, od 2006 do 2012 deputowany Rady Najwyższej z listy Partii Regionów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. ukończył fakultet ekonomii na Państwowym Uniwersytecie w Doniecku. W 1995 zainicjował utworzenie Miejskiego Banku w Doniecku. Pod koniec lat 90. stał się najbardziej wpływowym człowiekiem Donbasu.

Swój kapitał skoncentrował w potężnej donieckiej grupie kapitałowej System Capital Management, do której należą m.in. udziały w Kerczeńskim Kombinacie Metalurgicznym, Jenakijiwskim Zakładzie Metalurgicznym Danko, Kombinacie Metalurgicznym Azowstal, Harcyzkim Zakładzie Produkcji Rur, wielu KWK, Leman Commodities ze Szwajcarii, Donhorbanku i wielu innych. Źródła tych kapitałów są nieznane. Pojawiły się podejrzenia, iż środki te pochodzą z przestępstw kryminalnych, ale pomówień tych nie udowodniono.

Jego nazwisko stało się znane, gdy w połowie lat 90. został prezesem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck. W roli przedsiębiorcy, biznesmena wystąpił po raz pierwszy w 2001, kiedy udzielił wywiadu gazecie "Korespondent". Wtedy przyznał się, że kieruje trzema przedsiębiorstwami: Miejskim Bankiem w Doniecku, firmą Luks oraz System Capital Management.

Pomimo sporych wpływów w Donbasie przez wiele lat trzymał się z daleka od polityki. Sytuacja uległa zmianie po Pomarańczowej rewolucji. Rinat Achmetow finansował wyborczą kampanię Wiktora Janukowicza, premiera Ukrainy, startującego w wyborach prezydenckich w 2004. W wyniku zwycięstwa Wiktora Juszczenki Rinat Achmetow stracił kilka ważnych aktywów. Najważniejszy to Kryworiżstal, ukraiński kombinat górniczo-hutniczy, zakupiony rok wcześniej wraz z zięciem Leonida Kuczmy Wiktorem Pinczukiem za kwotę 800 mln USD, podczas gdy jego rynkowa wartość wynosiła około 2 mld USD. Zdaniem ówczesnej władzy, różnica została wykorzystana do sfinansowania kampanii wyborczej Wiktora Janukowicza. Rząd Julii Tymoszenko doprowadził do unieważnienia transakcji i postanowił, że akcje Kryworiżstalu zostaną sprzedane ponownie.

W 2006 i 2007 Rinat Achmetow uzyskiwał mandat deputowanego do parlamentu ukraińskiego z listy Partii Regionów. Uchodzi za głównego sponsora i nieformalnego lidera tego ugrupowania. W 2012 nie ubiegał się o reelekcję.

Według rankingu sporządzonego przez ukraiński tygodnik "Korespondent" w 2008 jego majątek wyceniany był na około 31 mld USD, czym uzyskałby pozycję najbogatszego człowieka w Europie[1]. Zgodnie z rankingiem najbogatszych ludzi świata, publikowanym przez amerykański miesięcznik "Forbes"[2], majątek Rinata Achmetowa wyceniono w sierpniu 2014 na 12,3 mld USD, co dało mu 97. pozycję na świecie.

W 2006 został honorowym obywatelem Doniecka[3]. Jest fundatorem Donbas Arena w Doniecku, stadionu na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]