Riukiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Accomer (dyskusja | edycje) o 16:21, 2 maj 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Riukiu
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
Okinawa, największa wyspa archipelagu
Państwo

 Japonia

Akwen

Morze Wschodniochińskie, Morze Filipińskie

Wyspy

Okinawa, Amami Ōshima

Liczba wysp

>100

Powierzchnia

4642 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


1 550 161

• gęstość

333,93 os./km²

Mapa
Położenie na mapie
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Riukiu”
Ziemia27°00′N 128°30′E/27,000000 128,500000

Riukiu (jap. 南西諸島 Nansei Shotō)archipelag rozciągający się między Tajwanem a Kiusiu[1], należący do Japonii. Japońska nazwa Nansei Shotō oznacza „Wyspy Południowo-Zachodnie”. Oddziela Morze Wschodniochińskie od Morza Filipińskiego.

Terminologia

Termin „wyspy Riukiu” może odnosić się zarówno do całego archipelagu, jak też do głównej grupy wysp tego archipelagu, Ryūkyū Shotō (jap. 琉球諸島), która rozciąga się od Tajwanu do Okinawy[1]. Ponadto używana bywa nazwa Ryūkyū-rettō (jap. 琉球列島) (grupa wysp, archipelag Ryūkyū), która określa wyspy należące do terytorium historycznego Królestwa Riukiu i obszar kultury i języków riukiuańskich: wyspy Amami, Okinawa, Miyako i Yaeyama.

Ryūkyū-shotō to grupa wysp leżąca poniżej 27 równoleżnika (wyspy Okinawa, Miyako i Yaeyama), na terytorium dzisiejszej prefektury Okinawa. Północna część archipelagu Riukiu zwana jest Satsunan Shotō 薩南諸島, czyli „wyspy na południe od Satsumy”. Satsunan Shotō obejmuje wyspy Amami, które Satsuma oderwała od Królestwa Riukiu w 1609 r.

Dawna japońska nazwa Riukiu to Nantō (Wyspy Południowe). Japońskie kroniki z VIII wieku sugerują, że niektóre wyspy Nantō mogły być luźno związane z dworem Yamato. W XII wieku powstało tu niepodległe państwo, znane później jako Królestwo Riukiu, którego terytorium rozciągało się od wysp Amami na północy po Yonaguni na południowym zachodzie. W 1609 r. królestwo straciło Amami, a w 1879 r. zostało całkowicie zaanektowane przez Japonię. W miejsce jego powstała prefektura Okinawa. Japonia przyłączyła do Okinawy także wyspy Daitō (1892 r.) i Senkaku (1895 r.), które z geograficznego punktu widzenia nie leżą w obrębie wysp Riukiu. Po drugiej wojnie światowej Riukiu okupowane były przez USA (Amami do 25 grudnia 1953 r., a Okinawa do 15 maja 1972 r.).

Geologia

Wyspy Riukiu tworzą łuk wyspowy, powstały ponad strefą subdukcji w miejscu styku płyty eurazjatyckiej z płytą filipińską. Są to wyspy wulkaniczne; u wschodnich wybrzeży Riukiu rozciąga się Rów Riukiu, głęboki rów oceaniczny.

Główne wyspy

Transkrypcja nazw zgodnie z wykazem Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych[1].

Przypisy