Robert Garrett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Garrett
Garrett.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1875
hrabstwo Baltimore
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1961
Baltimore
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy

Robert S. Garrett (ur. 24 maja 1875 w hrabstwie Baltimore w stanie Maryland, zm. 25 kwietnia 1961 w Baltimore) – amerykański lekkoatleta. Pierwszy nowożytny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Pochodził z bogatej rodziny. Studiował na Uniwersytecie Princeton. Osiągnął tam wiele sukcesów w lekkiej atletyce. Był kapitanem uniwersyteckiej drużyny lekkoatletycznej. Kiedy ogłoszono organizację pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach, Garrett postanowił w nich wystąpić. W Stanach Zjednoczonych uprawiał głównie pchnięcie kulą oraz skoki. Profesor William Milligan Sloane zasugerował, by na igrzyskach spróbował również swych sił w rzucie dyskiem. Garrett opracował projekt dysku na podstawie literatury klasycznej (zwłaszcza Lukiana) i zlecił wykonanie go miejscowemu kowalowi. Egzemplarz ważył ok. 9 kilogramów i Garrett zaniechał myśli o starcie w tej konkurencji.

W Atenach przekonał się, że w istocie dysk jest znacznie lżejszy i postanowił zgłosić się do rywalizacji. Mimo zupełnego braku doświadczenia osiągnął najdalszy rezultat i zajął 1. miejsce ku zdumieniu i irytacji greckich rywali. Miejscowy faworyt Panagiotis Paraskevopoulos przegrał z nim o 20 cm.

Garrett w rzucie dyskiem w 1896

Garrett zwyciężył na tych igrzyskach także w pchnięciu kulą oraz zajął 2. miejsce w skoku wzwyż (ex aequo z Jamesem Connollym) i w skoku w dal.

Na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu Garrett zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą oraz w trójskoku z miejsca. W eliminacjach rzutu dyskiem wszystkie próby miał nieudane.

W późniejszych latach został bankierem inwestycyjnym i zdobył bogactwo. Był fundatorem badań naukowych w dziedzinie archeologii i historii. Współfinansował ekspedycje archeologiczną w Syrii. Od 1932 do 1939 zasiadał w komitecie ds. wykopalisk w Antiochii i okolicach, zarówno je finansując, jak i pracując przy nich. Był kolekcjonerem średniowiecznych i renesansowych rękopisów. W 1942 przekazał Uniwersytetowi Princeton zbiór ponad 10.000 rękopisów, w tym 16 bizantyjskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]