Robert Kalinowski (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Robert Kalinowski (ur. 17 czerwca 1968) - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od listopada 2011 r. ponownie pracuje w radiu RMF FM.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W latach 2010-2011 był rzecznikiem prasowym wytwórni filmowej Alvernia Studios. W 2009 roku współpracował z Polskim Radiem. Wcześniej, od stycznia 2008 do lipca 2008, był dziennikarzem TV Puls. Przygotowywał tam materiały do magazynu informacyjnego Puls Raport i porannego programu Puls o Poranku. Prowadził także program kulturalny Puls Kultury.

Karierę dziennikarską zaczynał w radiu RMF FM gdzie w latach 1995-2007 był prowadzącym serwisy informacyjne. Był także specjalnym wysłannikiem tej stacji i reporterem Faktów Kulturalnych RMF FM.

Przeprowadził wiele wywiadów z osobistościami świata kultury, które były emitowane na antenie RMF FM. Rozmawiał między innymi z Larsem von Trierem, Wimem Wendersem, Sławomirem Mrożkiem, Ryszardem Kapuścińskim czy Jirim Menzlem.

11 września 2001 roku po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku, współprowadził jeden z najdłuższych, nadawany nieprzerwanie przez 8 godzin, serwisów informacyjnych w historii polskiej radiofonii.

Kilkakrotnie był wysłannikiem RMF FM w czasie konfliktu na Bałkanach. W 1999 roku przez 40 dni relacjonował z Belgradu bombardowanego przez siły NATO[1]. W czasie nalotów współpracował także z Panoramą TVP. W Belgradzie przeprowadził między innymi wywiad z Željko Ražnatoviciem, znanym pod pseudonimem Arkan, osławionym watażką, największym i najbardziej wpływowym przywódcą mafijnym w Serbii[2]. W roku 2000 obserwował w Belgradzie aksamitną rewolucję, w wyniku której władzę stracił Slobodan Milosevic[3].

W czasie wojny w Iraku wiosną 2003 roku razem z Piotrem Sadzińskim jako korespondent radia RMF FM relacjonował z południowego Iraku i Kuwejtu. W 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II, prosto z Watykanu informował o wydarzeniach związanych ze śmiercią i pogrzebem papieża-Polaka.

Przypisy