Robert Kalinowski (dziennikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Robert Kalinowski (ur. 17 czerwca 1968) - polski dziennikarz radiowy i telewizyjny. Od wiosny 2014 współpracuje z TVP Info i Polskim Radiem.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Karierę dziennikarską zaczynał w RMF FM, gdzie w latach 1995-2007 i ponownie 2011-2014 prowadził serwisy informacyjne. Przeprowadził wiele wywiadów z osobistościami świata kultury, które były emitowane na antenie RMF FM. Rozmawiał między innymi z Larsem von Trierem, Wimem Wendersem, Sławomirem Mrożkiem, Ryszardem Kapuścińskim czy Jirim Menzlem. 11 września 2001 roku po zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku, współprowadził jeden z najdłuższych, nadawany nieprzerwanie przez osiem godzin, serwisów informacyjnych w historii polskiej radiofonii. Kilkakrotnie był wysłannikiem RMF FM w czasie konfliktu na Bałkanach. W 1999 roku przez 40 dni relacjonował z Belgradu bombardowanego przez siły NATO[1]. W czasie nalotów współpracował także z Panoramą w TVP2. W Belgradzie przeprowadził między innymi wywiad z Željko Ražnatoviciem, znanym pod pseudonimem Arkan, osławionym watażką, największym i najbardziej wpływowym przywódcą mafijnym w Serbii[2]. W roku 2000 obserwował w Belgradzie aksamitną rewolucję, w wyniku której władzę stracił Slobodan Milosevic[3]. W czasie wojny w Iraku wiosną 2003 roku razem z Piotrem Sadzińskim jako korespondent RMF FM relacjonował z południowego Iraku i Kuwejtu. W 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II, prosto z Watykanu informował o wydarzeniach związanych z jego śmiercią i pogrzebem.

Od stycznia do lipca 2008, był dziennikarzem TV Puls. Przygotowywał tam materiały do magazynu informacyjnego Puls Raport i porannego programu Puls o poranku. Prowadził także program kulturalny Puls kultury. W 2009 i ponownie od marca 2014 współpracuje z Polskim Radiem. W latach 2010-2011 był rzecznikiem prasowym wytwórni filmowej Alvernia Studios. Od kwietnia 2014 współpracuje z TVP Info.

Przypisy