Robert I Parmeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Robert Parmeński)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Blason fr Bourbon-Parme (petites armes).png
Robert I duke of parma.jpg

Robert I, wł. Roberto I Carlo Luigi Maria di Borbone (9 lipca 184816 listopada 1907) - ostatni panujący książę Parmy i Piacenzy w latach 1854-1859 (później jego księstwo zostało włączone do Włoch).

Urodził się we Florencji jako najstarszy syn Karola III Burbona, księcia Parmy, i Ludwiki d'Artois, córki Karola Ferdynanda, księcia de Berry (syna króla Francji - Karola X Burbona). Odziedziczył księstwo w 1854, po tym jak jego ojciec został zamordowany. Miał wtedy zaledwie 6 lat, więc jego matka została regentką.

Kiedy Robert miał 11, jego księstwo, podobnie jak wszystkie inne włoskie księstwa, zostało włączone do Włoch przez oddziały króla Sardynii. Były książę i jego rodzina cieszyli się jednak znacznym majątkiem i podróżowali prywatnym pociągiem z jednego zamku rodzinnego do drugiego (z Schwarzau am Steinfeld, niedaleko Wiednia, Villa Pianore, w północnych Włoszech, do wspaniałego zamku w Chambord, we Francji).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W 1869 (na wygnaniu) Robert poślubił Marię Pię Burbon, księżniczkę Obojga Sycylii (1849-1882), córkę króla Ferdynanda II. Maria Pia była kuzynką Roberta i urodziła mu 12 dzieci:

Ferdynand I Koburg, car Bułgarii
∞ Piotr, hrabia Lucchesi Palli (wnuk Karoliny, księżnej de Berry)
∞ Maria Anna Habsburg (córka Fryderyka, księcia Cieszyna)
  • Maria Anastazja (1881)
  • Augusta / August (1882).

Maria Pia zmarła przy narodzinach ostatniego dziecka. Nie wiadomo, czy ostatnie dwoje dzieci, podobnie jak sześcioro ich rodzeństwa również było opóźnione umysłowo.

Drugie małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Robert ożenił się ponownie, w 1884, z Maria Antoniną Portugalską (córką króla Michała I Uzurpatora i Adelajdy Löwenstein-Wertheim-Rosenberg). Maria Antonia urodziła Robertowi również 12 dzieci:

∞ Hedwiga de La Rochefoucauld
∞ Madeleine de Bourbon-Busset
Karol I Habsburg, cesarz Austrii
Charlotta, wielka księżna Luksemburga
∞ Małgorzaty Duńskiej (córki Waldemara, księcia Danii)
∞ Maria Franciszka Sabaudzka (córka Wiktora Emanuela III)
∞ Małgorzata Maria von Thurn und Taxis

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Niecałe 4 miesiące po śmierci Roberta, w 1907, Wielki Marszałek na dworze austriackim, ogłosił, że 6 najstarszych dzieci Roberta z jego pierwszego małżeństwa, zostało wykluczonych z dziedziczenia (były one opóźnione umysłowo). Nie dotyczyło to najmłodszego syna Roberta z tego małżeństwa - Eliasza, księcia Parmy jako jego pierwszego dziedzica. Eliasz jako jedyny ze swojego rodzeństwa (rodzonego) miał swoje dzieci i został oficjalnym opiekunem niepełnosprawnego rodzeństwa. Później przyrodni bracia Eliasza; Sixte i Xavier, próbowali podzielić rodzinną fortunę, ale przegrali sprawę we francuskim sądzie.

Kilku młodszych synów Roberta służyło w austriackiej armii.


Poprzednik
Karol III Burbon
Parma-Stemma.png Książę Parmy
1854–1859
Parma-Stemma.png Następca
Henryk I Burbon (tytularny)