Robert Rozmus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Rozmus
Robert Rozmus
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1963
Korczyna
Zawód aktor, konferansjer, showman
Lata aktywności od 1985
Strona internetowa

Robert Rozmus (ur. 19 stycznia 1963 w Korczynie koło Krosna) – polski aktor, konferansjer i showman.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Jest absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Po studiach został zaangażowany do Teatru Powszechnego w Łodzi, potem do Teatru Nowego w Warszawie.

Został laureatem I Nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Grono oddanych fanów zapewniły mu piosenka Mówili na Nią Słońce pochodząca z pierwszej solowej płyty oraz własne kompozycje z płyty "Wniebowzięty". Wieloletnie doświadczenie na scenie i estradzie pozwoliło Robertowi Rozmusowi połączyć dwie pasje – aktorstwo i śpiew. Występował w musicalach: Chicago, Kwiaty we włosach, Miss Saigon, Pięciu braci Moe). Jego kreacja Profesora Abronsiusa w Tańcu wampirów Romana Polańskiego, spotkała się z uznaniem krytyki i publiczności (Platynowa płyta). Entuzjastyczne recenzje zebrał za tytułową rolę w musicalu Akademia pana Kleksa (Złota płyta). Szerokiej publiczności dał się poznać jako Pan Rozi z Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz członek grupy "Tercet czyli Kwartet", którą tworzy z Hanną Śleszyńską, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Sukcesem okazał się jego autorski program Robert Rozmus Show emitowany w TVP. Był gospodarzem popularnych telewizyjnych show: "Dziewięciu wspaniałych", "Rodzina jak z nut". Grał w serialach telewizyjnych, m.in.: Na dobre i na złe, Niania, Bulionerzy, Magda M., Ojciec Mateusz, Świat według Kiepskich. Udziela się także w dubbingu. Brał udział w programach telewizyjnych Zbigniewa Górnego i Krzysztofa Jaślara: Gala Biesiadna, Poprawiny, Biesiada bez granic, a także show:

Rozmus jest wielokrotnym Mistrzem Polski Aktorów w tenisie. Jego obecną pasją jest golf, w którym odnosi liczne sukcesy na krajowych i międzynarodowych turniejach. Regularnie występuje również w Reprezentacji Artystów Polskich (RAP).

Obecnie artysta gra na deskach Teatru Bajka w sztuce Dzikie Żądze, w reżyserii Zenona Dondajewskiego i Stefana Friedmana, w Teatrze Komedia w sztuce 39 stopni (na podstawie filmu Alfreda Hitchcocka), w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Od niedawna Rozmusa możemy oglądać również w sztukach: "Radio Live" w Teatrze Komedia w reżyserii Arkadiusza Jakubika, "Podwójna Rezerwacja" w Teatrze Komedia, "Najlepsze z Romy" oraz "Aladyn" w Teatrze Muzycznym Roma.

Robert Rozmus jest również producentem i odtwórcą głównej roli w sztuce "Przypadki Roberta R." w Teatrze Capitol.

Teatr i musical[edytuj | edytuj kod]

Robert Rozmus w Międzyzdrojach (2009)

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Popularne programy rozrywkowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]